İzmir'de 33 Milyonluk Vurgun

İzmir Emniyet Müdürlüğü, kentte 2015’te telefon yoluyla 483 kişinin 11.5 milyon TL dolandırıldığını, son 6 yılın bilançosunun ise toplam 33 milyon 176 bin TL olduğunu açıkladı.

İzmir'de 33 Milyonluk Vurgun
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü, telefon dolandırıcılarıyla mücadelede kurumlara gidip bilgilendiriyor. Bu kapsamda Gediz Üniversitesi’nde de ’İletişim Yoluyla Dolandırıcılık’ semineri verildi. Asayiş Şube Müdürlüğü’nden polis memuru Ali Alan öğrencileri ve çalışanları bilgilendirdi; dolandırıcıların teknolojik gelişmeleri ve ülke gündemini yakından takip ederek sürekli yeni taktikler geliştirdiğini vurguladı.
 
Alan, polisin etkin mücadelesine, tüm uyarılara ve yaşananlara rağmen bu kişilerin tuzağına düşenlere yenilerinin eklendiğini, dolandırıcılık tutarının giderek arttığına dikkat çekti. Asayiş polisi Ali Alan, sadece geçtiğimiz sene İzmir’de 483 kişinin 11.5 milyon TL’sinin dolandırıldığını kaydetti, 2010’dan bu yana vurguncuların toplam 33 milyon 176 bin TL dolandırdığını açıklayan Alan, dolandırıcıların bankada parası ya da ziynet eşyası bulunan 50 yaş üstü ve ilkokul mezunlarını özellikle seçtiğini dile getirdi. Alan dolandırıcıların yöntemini de şöyle açıkladı,
 
“Hackerler yardımıyla kişilerin bilgilerine ulaşıyorlar, banka hesaplarında ne kadar para olduğunu öğreniyorlar ve hedefteki kişiyi ona göre belirliyorlar. Kendilerini polis, savcı olarak tanıtıp, halkımızın emniyet güçleri ile yargı mensuplarına olan güvenlerini istismar ederek ve panik yaratarak kandırıyorlar. 2015’te İzmir’de dolandırılan 483 kişiden yüzde 53’ü ilkokul, yüzde 30’u lise, yüzde 17’si de üniversite mezunu. Bu kişilerin yüzde 37’si 60 yaş üstü, yüzde 24’ü 50-60 yaş, yüzde 17’si 40-50, yüzde 15’i de 30-40 yaş arasında."
 
BUNLARA SAKIN KANMAYIN
 
Alan, dolandırıcıların telefonda en fazla bu yalanları söylediğini aktardı,
 
"Adınıza suçta kullanılmak üzere 36 adet hat çıkarılmış. Terör örgütü mensuplarınca adınıza kredi kullanılmış, hesaplarınızdan para havalesi yapılıyor. Banka müdürü ve çalışanları hesaplarınıza girmiş, paranızı boşaltacaklar, biz bu şahıslara operasyon yapacağız. Kimliğiniz Diyarbakır’da KCK mensubu 2 şahıs tarafından kullanılmış, yardımcı olmazsanız sizi tutuklarım. Şebeke çökerteceğiz, hesabınız koruma altında olacak.
 
Kuyumcudan hırsızlık olmuş, olay yerinde sizin kimlik fotokopiniz bulunmuş, evdeki altınlarınız ile kuyumcudan çalınan altınları karşılaştıracağız. Türk Bayrağı’nı indiren şahıslar sizin adınıza hat kullanıyorlar, bu şahısları yakalamak üzereyiz. Çocuğunuz İŞİD terör örgütü tarafından kaçırılacak. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesi olayında yakalanan şahısların üzerinden adınıza hat çıktı."
 
 
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2016, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER