İzmir'de 1 Mayıs Coşkusu

İzmir’de, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına katılan grupların Gündoğdu Meydanı’nda coşkuya ortak oldu. Slogan atıp marşlar ve şarkılar söyleyen grupların kortej halinde yürülüşleri devam ederken, kutlamalarda bu yıl güvenlik önlemlerine de daha çok özen gösteriliyor. Önceki yılların aksine katılımcılar, tertip komitesinin talebi doğrultusunda iki ayrı arama noktasından geçip sonra kortej oluşturuldu, alana girmeden bir kez daha arandı.

İzmir'de 1 Mayıs Coşkusu
Gündoğdu Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlamaları öncesinde, hem polis hem de tertip komitesi güvenliğe büyük önem verdi, ilk plana aldı. Etrafı tamamen bariyerlerle kapatılmış olan kutlamanın yapılacağı meydanda, polis ve bomba uzmanı köpekler arama yaptı. Sahneye ve kullanılacak malzemelere kadar her noktasında inceleme yapılan meydan, gerekli güvenlik onayını aldıktan sonra tertip komitesine kutlama için teslim edildi.
 
KORTEJLERİN TOPLANMA ALANLARI DA DEĞİŞTİRİLDİ
 
Geçen yılın aksine kortejlerin toplanma alanlarında da değişikliğe gidildi. Türk-iş’e bağlı sendikalar Alsancak Limanı önünde toplanıp alana geçti. Türk İş’e bağlı sendikaların toplanmasında bir arama noktasından geçirilip kortej oluşturuldu. Önceki yıllarda Basmane Meydanı’nda kortej oluşturan DİSK ise bu yıl, Konak’taki eski Sümerbank binası ve Konak Pier önünde toplanma kararı aldı. Tertip komitesinin talepleri doğrultusunda, güvenlik önlemlerinde de önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre, eskiden arama yapılmadan oluşturulan kortejler için, Ankara Garı’ndaki geçen yılki patlama nedeniyle özel özen gösterildi. Bu kez, Sümerbank binası önünde ve Konak Pier önünde iki kez aramadan geçirildikten sonra kortej oluşturulup yürüyüşe geçildi. Konak Pier önünde toplanan kortejler, Birinci Kordon’dan önce Cumhuriyet Meydanı’na, ardından Subay Ordu Evi önündeki üçüncü ve son arama noktasından geçirilip kutlama alanına alınıyor. Arama sırasında, polisle katılımcılar arasında sorun yaşanmaması için tertip komitesinin görevlendirdiği kişiler buralarda hazır bulundu ve kesinlikle üst araması yapılmayan kişilerin alana alınmasına izin verilmedi. 1 Mayıs kutlamalarına katılacak kişilerden ayrıca, sırt çantalarıyla gelmemeleri, kortejlerinde tanımadıkları kişilerin olması halinde görevlilere haber vermeleri de istendi.
 
 
’LAİKLİK’ VURGUSU
 
Kortej yürüyüşleri de saat 11.30 sıralarında başladı. DİSK ve KESK’e bağlı sendika üyeleri, Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünden yürüyüşe geçti. Başta HDP olmak üzere çeşitli siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin toplanma alanı da Cumhuriyet Meydanı oldu. Türk İş’e bağlı sendikaların üyeleri ise, Alsancak Limanı’ndan alana yürüdü. İşçiler, 1 Mayıs İşçi Marşı ve şarkıları söyleyip, sloganlar attı. Taşınan dövizlerle mesajlar verildi. İzmir’deki 1 Mayıs kutlamalarında laiklik, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına özelikle vurgu yapıldı.
 
DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın, karşılama anonslarını ve sunumunu yaptığı kutlamalarda, Doğu ve Güneydoğu illerindeki sokağa çıkma yasaklarını eleştiren açıklamalar yaptıkları için görevlerinden alınan Türk Tabipler Birliği üyesi Dr. Fatih Sürenkök ile KESK sözcüsü Bahri Akkan’ın, ortak açıklamayı okuyacakları öğrenildi. Açıklamalardan sonra da, sanatçı İlkay Akkaya konser verecek.
 
POLİS DE 5 BİN KİŞİYLE ÖNLEM ALDI
 
Bomba uzmanı polisler ile bomba eğitimi alan köpeklerin arama yaptığı Gündoğdu Meydanı’nın çevresi, kutlamalar için bariyerlerle kapatıldı. Birçok ilden, takviye bariyer getirildi. Yine meydanın çevresinde ve kortejlerin yürüyüş güzergahında başta olmak üzere kentte 5 bin polis görev aldı. Ancak kutlamaya katılanlar ile polis arasında gerginlik yaşanmaması için, tarafların dikkatli oldukları gözlendi. Olası olaylara müdahale için de çevik kuvvet polisleriyle TOMA’lar ise kutlamalar yakın ancak görülmeyen yerlere konuşlandırıldı. Bunun yanı sıra alanda, polisin yerden 3G ile havadan ise helikopterin çektiği görüntüler canlı yayınla, vali yardımcısı başkanlığında oluşturulan kriz masasına anında iletiliyor. 1 Mayıs kutlamaları da, güvenlik yönünden buradan yönetiliyor. Tören yapılacak alanda ve güzergahları denetleyen, gerekli uyarılarda bulunan İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya’nın da makamına geçtiği, merkeze ulaşan görüntüleri yardımcılarıyla izleyip, talimatlarını bunlara göre verdiği belirtildi.
 
 
Ortak açıklama
 
İzmir’de, Gündoğdu Meydanı’nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında, kortejlerin alana gelişlerinin tamamlanmasından sonra ortak açıklama yapıldı. Ortak açıklamayı ise Doğu ve Güneydoğu illerindeki sokağa çıkma yasaklarını eleştiren açıklamalar yaptıkları için görevlerinden alındıkları belirtilen Türk Tabipler Birliği üyesi Dr. Fatih Sürenkök ile KESK İzmir dönem sözcüsü Bahri Akkan, okudu. İşçi haklarından, kadın cinayetlerine, basın özgürlüğünden hükümet politikalarına kadar birçok konuda eleştirilerin olduğu ortak açıklamada, "Dünyada ezme ezilme ilişkilerine karşı verilen mücadelelerin bir kazanımı olarak 1890’dan bu yana 126’ncı kez birlik mücadele ve dayanışma diyerek bir aradayız. Ekonomisi dip yapmış, turizmi, tarımı, ticareti, sanayisi yanlış dış politikalarla iflas etmiş AKP devleti, 14 yılda haraç mezat satılabilecek ne varsa satarak sıcak paraya dönüştürmüş ve yandaşların beslenmesini gerçekleştirmiştir. Son seçimlerde asgari ücret üzerinden yapılan vaatler işçinin kandırılması, ’asgari ücreti 1300 TL’ ye çıkardım’ yalanının aslında sermayeye para aktardığı gerçeğini gizlemeye dönük yalanlar olduğu görülmektedir ve bilinmektedir. AKP devleti ’taşeronu kaldırıyorum’ yalanlarıyla taşeronu aratacak esnek çalışmaya ve performans esasına dayalı sistemi tüm çalışanlara dayatmaya hazırlandığını gizlememektedir. Barış isteyen, emeğinin hakkını isteyen, herkese güvenceli iş, güvenceli gelecek isteyen kamu emekçileri; baskılar, soruşturmalar, meslekten atılmalar, sürgün edilmeler, açığa alınmalarla teslim alınmak isteniyor. İş güvencesiz, performansa dayalı yağma düzenini kabul ettirebilmek için örgütlü güçlerin sindirilmesine yönelik her türlü politika uygulanıyor. Eğitimde gericileşmenin geldiği nokta Ensar Vakfı tecavüzcüleriyle çok çarpıcı bir şekilde ortaya çıkmıştır" denildi.
 
Terör olaylarına da değinilen açıklamaya, "Yarı açık cezaevi durumuna getirilen ülkemizde Can Dündar ve Erdem Gül özelinde daha çarpıcı gördüğümüz tüm muhalif basın olmak üzere havuzda olmayan her basın kuruluşunun yasaklarla karşılaştığı, evinin aranmasında galoş giyin dediği için infaz edilen Dilek Doğan örneğinde gördüğümüz gibi azgın bir şiddet sarmalının ortasındayız. Özellikle 7 Haziran 2015 seçim sonuçları ülke için bir dönüm noktası oldu. İktidarını kaybetme riskini yaşayan AKP devleti iktidarını ülke içinde savaş baronlarıyla yeni bir ittifakta aradı. Gelinen noktada terör nereden gelirse lanetleme yerine muhaliflere yapılan terör adeta teşvik edilmiştir. Kürt sorununda demokratik barışçıl çözüm umutları rafa kaldırılmış, tek çözüm yolu imha katliam ve savaşta aranmıştır. Bu politika, çatışmaların dağlardan şehir merkezlerine inmesine neden olmuş, siviller, tarih, şehirler, ekonomik şiddet ve savaş politikaları ile yok edilmiş ve yok edilmektedir. Sorunun çözümünde amasız, fakatsız barış yöntemi isteyen başta akademisyenler, aydınlar, sendikalar ve toplumsal dinamikler algı operasyonlarıyla saldırılara uğramış ve uğramaya devam etmektedir. Şiddet sarmalının geldiği nokta ’Seni başkan yaptırmayacağız’ diyenlere bedel ödetmedir. Ülkeyi yeni kaoslara sürükleme pahasına dokunulmazlıklar üzerinden tehdit ve şantajını sürdürmektedir" sözleriyle son verildi. Alandaki konuşmalar sırasında HDP’li grubun bulunduğu yerde bir Abdullah Öcalan posteri açıldı.
 
İzmir’deki 1 Mayıs kutlamaları, sanatçı İlkay Akkaya’nın verdiği konserle sona erdi. Bu arada, polis yetkililerinden alınan bilgiye göre, yaklaşık 20 bin kişinin katılımıyla yapılan kutlamalarda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı ve gözaltı olmadı. Tertip komitesi ise tüm terör saldırısı korkularına rağmen alanda yaklaşık 45 bin kişinin toplandığını açıkladı.
 
KOCAOĞLU DA KUTLAMALARA KATILDI
 
CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ’da Gündoğdu Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlamalarına katıldı. CHP İl Başkanlığı ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte öğle saatlerinde Alsancak Vapur İskelesi’nden yürüyerek Gündoğdu Meydanı’na gelen Başkan Aziz Kocaoğlu, bayramı kutlamak için meydana akın eden emekçilerle buluştu. Burada CHP İzmir İl Başkanı Alattin Yüksel ile birlikte halay çekerek, emekçilerle birlikte olan Başkan Aziz Kocaoğlu, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2016, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER