İzmir Emniyeti'nden Derbi Raporu

İzmir Emniyet Müdürlüğü dün oynanan Altay-Göztepe maçında yaşanan olaylar konusunda bugün akşam saatlerinde yazılı açıklama yaptı.

İzmir Emniyeti'nden Derbi Raporu
İzmir Emniyet Müdürlüğü dün oynanan Altay-Göztepe maçında yaşanan olaylar konusunda bugün akşam saatlerinde yazılı açıklama yaptı. Maçta bin 60 emniyet görevlisi ve 278 özel güvenlik görevlisinin güvenlik önlemi aldığı belirtilen açıklamada Göztepe Spor Kulübü yöneticilerinin taraftarlarına, kendilerine ayrılan bilet sayısının 4 bin 200’den çok daha fazla olacağı şeklindeki yanlış bilgilendirmesi ve bilet sayısı konusunda her iki kulüp yöneticileri arasında oluşan bilgi kirliliği yüzünden stadyım giriş kapısında yaklaşık 8-10 bin kişilik Göztepeli taraftar grubunun toplandığı hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadeler yeraldı:
 
"Yaklaşık 2 bin kişilik seyirci grubu kontrollü olarak tribüne alınmıştır. Ardından dışarıda Stadyum İzulaş kapısı önünde bulunan ve kendilerine bilet verileceği vaadi ve beklentisi içinde olan çoğunluğu alkollü seyirci grubu 1. güvenlik bariyerlerini yıkmak amacıyla, bir anda güvenlik görevlilerinin üzerine yaralayıcı ve yanıcı maddeleri uzaktan fırlatmak suretiyle harekete geçmişlerdir. Bu ilk saldırı yapılan ikazların dikkate alınmaması üzerine orantılı güç kullanılarak engellenmiş ve geri püskürtülmüştür. Ardından ikinci defa yaklaşık 6 bin kişilik seyirci grubu tedbir alan güvenlik güçlerine ellerindeki bira şişesi, taş, meşale benzeri yaralayıcı ve yanıcı maddeleri atarak saldırıya geçmiş, bu esnada daha önceden tribüne alınmış olan biletli seyirciler de stadyum balkonlarından İzulaş kapısından zorla içeriye girmeye çalışan binlerce seyirciyi engellemeye çalışan emniyet güçlerinin üzerine tribünden söktükleri taş, mermer, koltuk, masa, mangal ve lavabo parçaları gibi malzemeleri atarken, bir grup seyirci de, 8 A-B kapısına stadyum içinden yüklenerek kapı kilidini kırarak stadyum giriş merdivenlerine çıkmak suretiyle güvenlik güçlerine saldırmışlardır. Üç ayrı noktadan aynı anda gelişen saldırılar esnasında açılan İzulaş kapısı ile taraftarlarca sürgü ve kilidi kırılan Stadyum 8 A-B kapısından içeriye kontrol yaptırmadan yoğun bir tazyikle kalabalık bir grup girmiştir. Ardından tekrar alınan önlemler ve yapılan uyarı anonsları ile hem 1. Güvenlik Kapısı hem de stadyum tribün kapıları kapatılarak bilet ve üst araması kontrolü ile dışarıda kalan biletli seyirci alımı tamamlanmıştır. Bu olaylar esnasında 6 emniyet personeli atılan değişik maddelerle yaralanmıştır. Maç sonunda güvenlik gerekçesiyle bekletilen Göztepe taraftarları, tribünlerde koltukları kırmışlar, yakmışlar ve stadyum dışındaki emniyet güçlerinin üzerine atmışlardır. Kapıların açılmasından sonra, stadyum dışına çıkan Göztepe taraftarları stadyum bahçesinde bekleyen emniyet güçlerine taş ve benzeri cisimler atmaya devam etmiştir. Bu olaylarda 9 emniyet görevlisi yaralanmıştır. Olaylar esnasında; toplam 15 güvenlik görevlisi, 6 taraftar ve 2 vatandaşımız yaralanmış, 3 Toma aracı hasar görmüş, 1 stadyum giriş kapısı ve turnikesi, Eshot’a ait 1 kulübe camı ve otobüs numaratör cihazı tahrip edilmiş, Göztepe taraftarlarının bulunduğu açık tribünde 592, Altay taraftarlarının bulunduğu kapalı tribünde 30 olmak üzere toplam 622 koltuk kırılmış veya yakılmıştır. Olaylar esnasında; tahrip ve şiddet hareketlerine öncülük eden, tahrik eden ve rol alanlar hakkında her türlü yasal işlem ve yaptırımlar eksiksiz olarak uygulanacaktır. Kamuoyunu ve spor kulübü yöneticileriyle taraftarlarını daha duyarlı ve dikkatli olmaya davet ediyoruz."
 
AK PARTİLİ İLÇE BAŞKANI’NDAN POLİSE KINAMA
 
Bu arada yazılı açıklama yapan AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, Göztepe-Altay maçı öncesinde ve sonrasında yaşanan olaylarda polisin tutumunu eleştirdi. Maçın yanı sıra geçtiğimiz günlerde Basmane’deki eğitim boykotu olaylarında da polisin aşırı güç kullandığını belirten Yıldırım, "Polisin Göztepe taraftarına tazyikli su ve biber gazlı müdahalesini kınıyorum. Daha sağduyulu olunmalı" dedi. Yıldırım şunları söyledi:
 
"Polis, görev yaparken can ve mal güvenliğine yönelik bir tehdit unsuru haline gelmemeli. Caydırıcılık, illa ki şiddete başvurmayla olmaz. Dün akşam özellikle Göztepe taraftarına, kadınların, çocukların, genç kızların olduğu kitleye tazyikli su ve biber gazlı müdahaleyi doğru bulmuyorum ve kınıyorum. Emniyet teşkilatımızdan bundan sonraki süreçte toplumu gerecek şekilde değil, sağduyulu biçimde hareket etmesini bekliyoruz. Bu anlamda sürecin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Hukuk hiçbir meslek erbabına ayrıcalık tanımaz. Gereksiz şiddeti meşru kılmaz."
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER