'İyi Niyetimizi Korumak Zorundayız'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz artırımıyla ilgili, “Merkez Bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir süre sabretmektir. Nereye gidiyoruz diye bunu görmektir. Faizin tekrar bir geri dönüşü veyahut döviz kurlarında olumlu istikamette gelişme, Borsa İstanbul’da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız” dedi.

 'İyi Niyetimizi Korumak Zorundayız'

 

Başbakan Erdoğan, İran’dan Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilere Merkez Bankası’nın faiz artırımını değerlendirdi. Erdoğan,”Ben öncelikle şunu söyleyeyim. Merkez Bankası malum bağımsız bir kurum. Biz bugüne kadar buna müdahale etmediğimizi, bizimle direkt bir bağlantısı olmadığını defalarca söyledik. Ama maalesef birileri hep köşelerine bizim baskı yaptığımızı yazarlar. Şimdi tabii ben bir defa faizin yükseltilmesine her zaman karşıyım. Ama, şu anda Merkez Bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir sure sabretmektir. Nereye gidiyoruz diye bunu görmektir. Faizin tekrar bir geri dönüşü veyahutta döviz kurlarında olumlu istikamette gelişme, Borsa İstanbul’da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız. Ama aksi olduğunda iyi niyetimizi koruyamayız. Çünkü her zaman söylediğimiz şey yüksek faizin bu noktada tek enstrüman olmadığıdır. Ben burada bir tezimi söyleyeyim, isterseniz değerlendirirsiniz. Ben enflasyon olayında enflasyon ile faizin ters orantılı değil, doğru orantılı olduğuna inanırım. Yani enflasyon ile faiz arasındaki ilişki sebep netice ilişkisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. Düşürürseniz, ikisi beraber düşer. Ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız.
 
Gazetecilerin “B planınız var mı?” sorusu üzerine Erdoğan, “B planı, C planı benzeri şeyler noktasında bunu önümüzdeki günlerde açıklayacağımız bir çalışmamız olabilir. Belki birkaç hafta sonra böyle bir çalışmayı açıklayabiliriz” dedi.
 
“Ekonomi ile ilgili bir paket mi?” sorusuna Erdoğan, “Alışılmışın dışında bir şey olsun istiyoruz. Dünyada uygulamaları var. Ama MB’nın bu adımı atmış olduğu bir süreçte bunları açıklamamız doğru olmaz” cevabını verdi.
Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER