banner51

İtalyan Öğrenciler Hamur Açtı

Yozgat Lisesi tarafından geçen yıl hazırlanıp, AB Gençlik Değişim Programı kapsamında desteklenmesi uygun bulunan ’Dil Projesi’ kapsamında İtalya’dan 4 öğretmen gözetiminde gelen 20 öğrenci, Yozgat’ın tarihi, turistik bölgelerini gezip, gelenek ve görenekleri hakkında bilgi aldı.

İtalyan Öğrenciler Hamur Açtı
Yozgat’ta 10 gün süreyle kalacak İtalyan öğrenciler, Yozgat Lisesi öğrencileri ile birlikte birbirlerinin dillerini konuşup, kaynaşırken, tarihi ve turistik alanlar gezilip, karşılıklı kültür alışverişinde bulunacak. Bu doğrultuda Yozgat’ı gezen öğrenciler Yozgat’a özgü yöresel yemeklerin yapıldığı lokantada konuk edildi. 
 
Yozgat yöresi yemeklerinin tadına bakan İtalyan öğrenciler, hamur yoğurup, bazlama açtılar, yufka pişirdiler. İtalyan öğrencilere, yufka açan yaşlı kadınlar yardımcı oldu. Ddaha sonra da öğrenciler yoğurdukları hamurla açtıkları yufka ve bazlamayı arkadaşlarıyla paylaştı.
 
Hamur açan ve gözleme pişiren İtalyan öğrenciler, turizm ve lokanta mutfağı alanında eğitim almaları nedeniyle hamur yoğurup, açarken zorlanmadıklarını belirtti. Konuk öğrenciler, "Gözleme çok lezzetli, arkadaşlarım da çok beğendi. Ayrıca nasıl yapıldığını görüp, kendimiz de yapmaya çalıştık" dedi.
 
İşletme sahibi Nuri Tinel ise, İtalyan öğrencileri ağırlamaktan mutluluk duyduklarına vurgu yaparak, "İtalya’dan ilimize gelen öğrenciler, yemek olarak gözlemeyi tercih etti. Gözlemenin nasıl yapıldığını görüp, kendileri de yapmaya çalıştı. Yabancı öğrenciler tarafından gözlemenin bu kadar ilgi çekmesi bizi mutlu etti" ifadesini kullandı.
 
Yozgat Lisesi öğretmenlerinden proje sorumlusu Sadettin Güçlü de, Avrupa’da az kullanılan dilleri geliştirmek ve yaygınlaştırılması amacıyla hazırladıkları ’Dil’ projesinin AB fonlarından desteklendiğini, bu kapsamda da İtalyan öğrencileri misafir ettiklerini söyledi. Güçlü, "Proje kapsamında İtalya’dan 4 öğretmen eşliğinde 20 öğrenci, okulumuz aracılığıyla Yozgat’a geldi. 10 gün misafirimiz olacak öğrenciler, bizim öğrencilerimizle birlikte dil konusunda çalışma yapıp, ilimizi gezerek, tarihi ve turistik yerleri tanıyacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2014, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER