İtalya'daki Kazada Ölen Denizci Toprağa Verildi

İtalya’nın Ravenna Limanı açıklarında Belize bandıralı bir gemiyle çarpıştıktan sonra batan Türk kargo gemisindeki 11 mürettebattan 5’i kurtulurken, 4’ü hayatını kaybetti, 2’si halen bulunamadı. Kazadan 25 gün sonra cesedine ulaşılan denizci 46 yaşındaki Zeynel Üstün, gözyaşları arasında torağa verildi.

İtalya'daki Kazada Ölen Denizci Toprağa Verildi
Ravenna Limanı açıklarında geçen 28 Aralık’ta meydana gelen kazada, Belize bandıralı ’Lady Aziza’ adlı gemiyle çarpışan ’Gökbel’ adlı Türk kargo gemisi battı. Geminin kaptanı evli 2 çocuk babası Kamil Murat Kantoğlu ve Yağcı Emrah Karadaş hayatını kaybetti. 5 kişinin kurtulduğu gemide 4 denizci kayboldu. Kaybolan denizcilerden Zeynel Üstün ve çarkçı Bayram Aslan’ın cansız bedenleri kazadan günler sonra bulundu. Kayıp olan 2’nci kaptan Melih Erek ile 2’nci çarkçı Yiğit Küçükbıyık’a ise hala ulaşılamadı.
 
CENAZE TÖRENİ DÜZENLENDİ
 
Kazadan 25 gün sonra cansız bedenine ulaşılan usta denizci Zeynel Üstün için, bugün Kemalpaşa İlçesi’ndeki Kübra Hatun Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törene, Üstün’ün ailesi, aynı gemide bulunan kayıp denizcilerden 2’nci çarkçı Yiğit Küçükbıyık’ın (36) kardeşi Harun Küçükbıyık, aynı kazada can veren kaptan Kamil Murat Kantoğlu’nun eşi Mehtap Kantoğlu, Üstün’ün yakınları ve çok sayıda Kemalpaşalı katıldı.
 
’3 GÜN ARAMA YAPILDI’ 
 
Üstün ailesinin acısını paylaşmak üzere Uşak’tan İzmir’e gelen ve kendi de bir denizci olan Harun Küçükbıyık kazanın ardından kendi imkanlarıyla İtalya’ya gittiğini ve oradaki yetkililerle görüştüğünü belirterek şunları söyledi:
 
"Uşak’tan Zeynel Üstün’ün ailesine bir nebze olsun destek olmak için geldim. Ağabeyim hala bulunamadı. Kazadan sonra kendi imkanlarımla İtalya’ya gittim, oradaki yetkililerle görüştüm ama bir sonuç çıkmadı. Kazanın üzerinden 40 gün geçti, hepimiz perişanız. Yetkililer, ağabeyim öldüyse cesedinin kıyıya vurması ya da birinin görüp ihbarda bulunması durumunda alacaklarını söyledi. Oradaki yerel halk gönüllü olarak arıyor bildiğim kadarıyla. İtalya’daki prosedüre göre 5 gün arama yapılması gerekiyormuş, ancak 3 gün arama yapılmış. Arama yapılması gereken 4’üncü gün yılbaşına, bir gün sonra da tatil gününe denk geldiği için arama yapılmamış ve arandı olarak gösterilmiş. Bana verilen raporda da son iki gün rutin devriye görevi yapıldığı belirtiliyor, ondan önce helikopter destekli arama yapılmış. Prosedür de tamamlanmamış, buna dair belgeler de bende var."
 
KAZANIN KROKİSİNDE DİKKAT ÇEKEN DETAY
 
İtalya’daki yetkililerin kazayla ilgili hazırladığı krokiyi de elde ettiğini belirten Harun Küçükbıyık, Türk kargo gemisine çarpan ’Lady Aziza’nın hızına dikkat çekti. Ağabeyinin ölümüyle büyük üzüntü yaşadıklarını belirten Ulvi Üstün ise "Ağabeyimin cansız bedeninin bulunması en azından bizim için bir teselli, son görevimizi yaptık. Umarım diğer kayıp denizciler de bulunur. Buruk da olsa bir sevinç yaşıyoruz, en azından mezarı olacak. Diğer ailelerin durumu ortada, perişan haldeler" dedi.
 
Cuma namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Zeynel Üstün, Kemalpaşa Cennetbahçesi Mezarlığı’nda gözyaşları arasında toprağa verildi.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2015, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER