İstismarcıya 508 Yıl Ceza

Karaman'daki cinsel istismar davasında çocuklara cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanık Muharrem B.'ye toplamda 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Karaman'da 10 erkek öğrenciye "cinsel istismarda" bulunduğu iddiasıyla tutuklanan sınıf öğretmeni Muharrem B.'nin 600 yıla yakın hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Sanık Muharrem B.'nin avukatlığını kimse üstlenmek istemedi ancak CMK gereği bir avukat sanığın avukatlığını üstendi. Öğretmen Muharrem B., davaya SEGBİS sistemiyle uzaktan katılacaktı ama daha sonra mahkeme salonuna getirildi. Sanık Muharrem B., ifadesinde, ''Ben yapmadım. Polis bana baskı uyguladı. 'Sen anlat burada ceza almazsın' dedi. Ben de anlattım. Ben suçsuzum'' dedi. Davada sanık Muharrem B.,'ye toplamda 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Karaman’da 2012-2015 arasında Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (KAİMDER) yurtlarında kalan 10 erkek öğrenciye “tecavüz” ve “cinsel istismar”da bulunmak, 5 öğrenciye yönelik cinsel istismarını 2015-2016 öğretim yılı başında Ereğli’de kiraladığı evde sürdürmekle suçlanan öğretmen Muharrem B.’nin yargılanması Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün gerçekleşti.
 
Karaman Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 09.30'da başlayan ''cinsel istismar'' davasına, sanık Muharrem B. tutuklu bulunduğu Ereğli Cezaevi'nden güvenlik nedeniyle getirilmeyerek, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim) sistemiyle katılacaktı ama daha sonra duruşma salonuna getirildi.. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün sadece cinsel istismar davasının görülmesine karar verildi. Başka dava alınmadı.
 
Çocuklar Duruşmaya Getirilmedi
 
Mağdur çocuklar da duruşmaya getirilmedi. Çocukların psikolojileri açısından yeniden ifadelerinin alınmayacağı, daha önceki ifadelerinin kayıtlarının sanığa izlettirileceği belirtildi.
 
Suçu Çocuklara Attı
 
Duruşmada sanık Muharrem B.'nin ifadesine alındı. Cinsel saldırı sanığı öğretmenin, ifadesinde tüm suçlamaları reddettiği öğrenildi.  "Çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunmadım. Çocuklar kendi aralarındaki istismarı benim üzerime attı" diyen sanık, "Çocukların sınav dönemlerinde, onları teselli etmek için yanlarına yatıyordum'' diye ekledi.
 
Sanık Muharrem B.'nin son savunması yaparken bir ara babasız büyüdüğünü söyleyip ağlayarak, "Ben çok üzgünüm, babasız büyüdüm. Bu yüzden de çocuklara hep babalık yapmaya çalıştım. Çocuklara kendi cebimden hep masraf ettim. Ben onların anne babası gibi oldum" diye konuştu. Muharrem B., duruşmada çocuklar ve çocukların annesi ve babalarıyla birlikte olmasını istediğini yineledi. Sanık beraatini istedi.
 
Eşi De Tanıklık Yaptı
 
Mahkemede tanık olarak dinlenen sanık Muharrem B.'nin eşi H.B. ise boşanma davalarının sürdüğünü belirterek, "Boşanma davamız sürüyor. Bu olaylar ortaya çıkmadan evden ayrılmıştım. Evdeki adamla, dışarıdaki adam bir değil. Çok farklıydı. Bana çok kötü davranıyordu" dedi.
 
Okul Yöneticileri Tanık Olarak Dinlendi
 
Sanığın Muharrem B. ifadesinin ardından görev yaptığı Gazi Mustafa Kemal İlkokulunun müdürü Ayhan Yılmaz, müdür yardımcıları Fikret Çelik ve Mustafa Türk, rehber öğretmen Süheyla Kahvecioğlu ile mağdur çocuklardan bazılarının öğrenim gördüğü Karaman İmam Hatip Ortaokulu müdürü Ziya Güler, müdür yardımcıları Ramazan Taş, Mehmet Üzüm'ün tanık olarak ifadeleri alındı. 
 
Tanıklar ifadelerinde 'cinsel istismar' olaylarından haberdar olmadıklarını ve öğretmen Muharrem B.'nin çevresinde iyi tanınan birisi olduğunu ve sosyal faaliyetlerle yakından ilgilendiklerini söyledikleri öğrenildi.
 
Tanıkların ifadesinin ardından duruşma savcısı, mütalaasını tamamladı. Söz avukatlara geçti. 
 
Avukatların Talebi Reddedildi
 
Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından mağdur avukatlarının soruşturmanın genişletilmesi için istediği süre talebini reddetti. Ardından, heyet yeniden ara verdi.
 
Sanığa 508 Yıl 3 Ay Hapis Cezası
 
Karaman'daki cinsel istismar davasında  sanık Muharrem B.,'ye toplamda 508 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 
 
30 Baro Davaya Müdahil Olacak
 
Mağdur çocuklardan 5'inin avukatlığını üstlenen Karaman Bora Başkanı Oktay Yılmaz, "5 mağdur çocuğun avukatlığını ben üstlendim. Diğer 5 çocuğun da Ensar Vakfı'nın avukatlarının savunacağını biliyorum. Başta Karaman Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve Barolar Birliği olmak üzere yaklaşık 30 baronun çocukları komisyonunda görevli avukatlar, davaya müdahil olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdahil olacak" dedi.
 
Sanığa Akıl Sağlığı Yerinde Raporu Verildi
 
Mağdur çocukların ifadesinin daha önceden alındığını belirten Baro Başkanı Yılmaz, "Çocukların ifadeleri alındı. Adli Tıp Raporları hazır. Sanık da SEGBİS ile duruşmaya katılacak. Onun da Adli Tıp Raporu hazır. Akıl ve ruh sağlı yerinde raporu verilmiş. Duruşmanın bugün karara bağlanacağını tahmin ediyoruz" dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER