İşten Çıkartılma Cinayetinde Tahrik İndirimi

Adana’da 2 yıl önce çalıştığı çiftlikte işten çıkarılmasından sorumlu tuttuğu kahya 59 yaşındaki Erdoğan Çeken’i av tüfeğiyle öldüren 45 yaşındaki Mehmet Özturhan’a verilen 25 yıl hapis cezasını Yargıtay fazla buldu. Üst mahkemenin işten çıkarma nedeniyle tahrik indirimi yapılması gerektiği yönündeki kararı dikkate alan Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama yaptı. Tutuklu sanık Mehmet Özturhan’a tahrik indirimi uygulandı ve bu kez 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İşten Çıkartılma Cinayetinde Tahrik İndirimi
 
1 Ağustos 2012’de merkez Yüreğir İlçesi Doğankent-Çırık Mahallesi’ndeki çiftlikte çalışan Mehmet Özturhan’ın işine son verildi. İddiaya göre, Mehmet Özturhan, kendisini işten çıkarttığını öne sürdüğü kahya Erdoğan Çeken’in yanına gidip, "Neden ekmeğimle oynadın?" diye sordu. Çeken de "Senin işten çıkartılmanla alakam yok" deyince, aralarında kavga çıktı.
 
Mehmet Özturhan, çiftlikteki av tüfeğiyle kahya Erdoğan Çeken’i vurarak, öldürdü.
 
Çiftlik çalışanlarının haber verdiği jandarma, şüpheliyi ayak izlerini takip ederek olay yerine yakın bir tarlada yakaladı. İfadesinin ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklanan Mehmet Özturhan hakkında ’kasten öldürme’ ve ’yağma’ suçlarından 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
 
’KAZAYLA OLDU’
 
Cinayetten ömür boyu, yağma suçundan da 10 yıla kadar hapis cezası istenen Özturhan, ’kasten öldürme’ ve ’yağma’ suçlamasını kabul etmedi. Olay günü iş aramak için evden çıktığını belirten Özturhan, ardından da kendisine iş bulur umuduyla ayrıldığı çiftlikteki kahya Çeken’in yanına gittiğini söyledi. Amacının öldürmek olmadığını öne süren Özturhan, olay anını şöyle anlattı:
 
"Erdoğan Çeken’le bir süre konuştuktan sonra bana ’Buradan gitmezsen seni vururum’ dedi. Elindeki poşet düşünce av tüfeği saçmaları dağıldı. O esnada ben elindeki tüfeği aldım. Yerdeki saçma tanelerine basınca ayağım kaydı ve tüfek ateş aldı. Öldürme amacıyla ateş etmedim. Aramızda hiçbir husumet yoktu. Olaydan sonra şaşırdım. Olayın şokuyla yerde ne bulduysam poşetin içerisine koyup, yanıma aldım. 200 metre ilerideki ağacın altına oturdum. Jandarma gelince de teslim ettim."
 
Sanık Özturhan, son sözünde ise; "Kazayla oldu. Vicdan azabı çekiyorum" dedi.
 
Mahkeme heyeti, Özturhan’ı cinayet suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırdı, sonra da duruşmalardaki iyi halinden dolayı indirim yaparak cezasını 25 yıl hapse indirdi. ’Yağma’ suçundan da beraatına karar verildi.
 
YARGITAY KARARI BOZDU
 
Özturhan’ın itirazı üzerine dosya Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde değerlendirildi. Yargıtay, Özturhan’a işten çıkarılması nedeniyle tahrik indirimi uygulanması gerektiğini belirterek kararı bozdu. Yargıtay’ın bozma kararı üzerine 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen duruşmada mahkeme heyeti, Özturhan’a tahrik ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle indirim uygulayarak cezasını 15 yıl hapis cezasına düşürdü.
 
Sanık Özturhan, hakkında verilen son karara sessiz kaldı.
Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER