İşten Çıkarılan Madenciler Eylem Başlattı

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü maden ocağında taşeron firmada çalışırken işten çıkarılan bir grup işçi, Yargıtay tafından kurum bünyesinde işe iade kararı verilmesine rağmen işe alınmadıkları gerekçesiyle oturma eylemi başlattı.

İşten Çıkarılan Madenciler Eylem Başlattı
7 Ocak 2013’te metan gazı püskürmesi sonucu 8 işçinin öldüğü taşeron firmadaki yaklaşık 300 işçinin sözleşmesi, maden ocağında 2004’ten bu yana yürütülen hazırlık işinin sona erdiği gerekçesiyle Eylül 2014’te feshedildi. İşçilerden 32’si 27 Ekim 2014’te Zonguldak 3’üncü İş Mahkemesi’nde, TTK ve taşeron firma Star İnşaat Ticaret A.Ş. hakkında, ’İşe iade’ davası açtı. Mahkeme heyeti, TTK ve taşeron firma arasındaki ’alt işveren-üst işveren’ ilişkisinin muvazaaya dayanmadığına hükmedip, fesih işleminin iptali ile işçilerin alt işveren konumundaki taşeron firmaya iadesine karar verdi. İşçiler, avukatları aracılığıyla başvurdukları Yargıtay, taşeron firma ile TTK arasındaki ’alt işveren üst işveren’ ilişkisinin muvazaalı (danışıklı) olduğu gerekçesiyle işçilerin TTK’nın işçisi olduğuna hükmederek işe iadelerine karar verdi. Davayı kazanan 32 işçiden 22’si kuruma işbaşı yaparken, hariciyede çalışan 10 işçi ise iade davasını kazanmasına rağmen kurumun hariciye eleman almaması üzerine işe alınmadı. İşe alınmayan 10 işçi ile dava açmayan ancak arkadaşları gibi işe girmek isteyen 20 işçi, TTK Genel Müdürlüğü’ne giderek oturma eylemi başlattı.
 
İşçi temsilcisi Ayhan Gökgöz, oluşturulan komisyon ile TTK Genel Müdürlüğü ile görüştüklerinde, ’harici işçi alamayız’ diye olumsuz bir cevapla karşılaştıklarını söyledi. TTK’nın KPSS ile 162 hazırlık işçisi almak için ilan açtığını anlatan Gökgöz, şöyle dedi:
 
"Biz bu işe talibiz. Kurumumuza katkı sağlamak adına bizler var iken KPSS ile işçi almak yöneticilerin bizlere bakış açısını belli etmiştir. Bu arkadaşlarımız işe başladığı gün devletimiz 30-40 milyon kara geçecektir. Bizler alacaklarımızdan karşılıklı olarak feragat etmeye hazırız. Yargı kararını tanımayarak ’prensip kararı aldık’ deyip harici çalışan ve heyete takılan arkadaşlarımızı görmezden gelenlere, çalışanlarının muazzadan doğan alacakları karşılığında kuruma dahil edilmesini talep ediyoruz"
 
İşçilerin kurum önündeki oturma eylemi sürüyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER