banner24

İstanbul'un Tarihi İpek Halılarda

İSTANBUL’un tarihi '7 Tepe 7 Hükümdar' sloganıyla ipek halılara yansıtıldı.

İstanbul'un Tarihi İpek Halılarda

Turist rehberi Korhan İslamoğlu, oluşturduğu bir ekiple İstanbul’un tarihini konu alan figürleri ipek halılara işledi. İslamoğlu, ortaya çıkardıkları bu eserleri Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ndeki Rehberler Derneği’ndeki söyleşiyle meslektaşlarına tanıtıp, ipek halı konusunda bilgiler verdi. Amaçlarının endüstriyel halı üretmek olmadığını belirten İslamoğlu, hedeflerinin sanatla tarihi, ipek halılarda ölümsüzleştirmek olduğunu söyledi.

İslamoğlu, halılardaki motiflerde İstanbul’un bilinen tarihi boyunca onu şekillendirmiş, kritik dönemlerde verdiği kararlarla ismini tarihe yazdırmış 7 kişiye yer verdiklerini kaydetti. Üretmeye başladıkları halıların çok özel olduğuna dikkati çeken İslamoğlu şunları söyledi:

"İstanbul'un İstanbul olmasında başrol oynamış Byzas, Constantinus, Theodosius, I. İustinianos (ve Theodora), Fatih Sultan Mehmet, Kanuni (ve Hürrem) ve Atatük’ün yaşadığı dönemlerdeki süsleme sanatını inceledik. Bu isimlerin döneminde İstanbul’a neler katıldığını derledik. Bu bilgiler ışığında Türk süsleme sanatı ustaları Nilüfer Kurfeyz ile Selim Sağlam desenler hazırladı. Bu desenlerle 'ince ipek' dediğimiz halılar ürettik. Ürettiğimiz halılar kesinlikle endüstriyel değil. Her biri sanat eseri ve her desenden sınırlı sayıda, sadece 21 adet üretilecek."

Kuşadası Rehberler Derneği Başkanı Meral Orhan da, bu çok önemli projeyi rehberler ve halıcılık sektörüyle paylaşmak istediklerini belirterek, "Gerek rehber arkadaşlarımız gerekse halıcı esnafımız, yüzyıllık tarihimizin en önemli eserlerinden olan ipek halıcılığımızla ilgili bilinmeyenleri ve yapılanları farklı bir bakış açısıyla öğrenme olanağı buldu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER