İstanbul'daki Son Işid Operasyonu

Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin 2 gündür Büyükçekmece ve Başakşehir’de yaptığı operasyonlarda, terör örgütü IŞİD’in Çeçenistan ve Dağıstan sorumlularından oldukları öne sürülen 3 kişinin de aralarında bulunduğu 12 şüpheli gözaltına alındı. IŞİD’in Çeçenistan sorumlularından biri olduğu iddia edilen Muhammet El Hac S. tutuklanırken, Dağıstan sorumlularından olduğu öne sürülen 2 zanlının Emniyet’teki işlemleri devam ediyor.

İstanbul'daki Son Işid Operasyonu
IŞİD’İN ÇEÇENİSTAN SORUMLUSU YAKALANDI
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, dün, Büyükçekmece’de bulunan bir adrese sabah saatlerinde operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında, teknik ve fiziki takip ile izlenen Çeçenistan uyruklu Muhammet El Hac S. gözaltına alındı. Evde yapılan aramada da, 6 lazer mesafe ölçer, 3 dürbün ve 1 teleskop ele geçirildi.
 
SURİYE’DE ÇATIŞMALARA GİTMİŞ
Emniyet kaynakları, şüpheli Muhammet El Hac S.’nin terör örgütü IŞİD’in Çeçenistan sorumlularından biri olduğunu öne sürdü. Öte yandan, şüphelinin yapılan detaylı incelemesinde, Suriye’deki çatışma bölgelerine defalarca gittiğinin tespit edildiği öğrenildi. Emniyet’te işlemleri tamamlanan Muhammet El Hac S. bugün sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.
 
IŞİD’İN DAĞISTAN SORUMLULARI DA YAKALANDI
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bu sabah da Başakşehir’deki 6 adrese eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında arama yapılan evlerde, Dağıstan sorumlularından olduğu öne sürülen Aslan T. ve Mahmut Ş.’nin de aralarında bulunduğu 11 Dağıstanlı gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi’ne getirildi.
 
Emniyet’te ifadelerine başvurulan 9 Dağıstanlı şüpheli, Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerine gitmek için İstanbul’a geldiklerini belirtmelerinin ardından, sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.
 
Emniyet kaynakları, IŞİD’in Dağıstan sorumlularından Aslan T. ve Mahmut Ş.’nin, terör örgütüne katılmak için Rusya’dan gelen çok sayıda kişiyi Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerine götürmekle görevli olduklarını öne sürdü.
 
Aslan T. ve Mahmut Ş.’nin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgusu devam ediyor.
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER