İstanbul'da 28 Yılın Rekoru

İstanbul'da son 28 yılın en yüksek kar kalınlığı ölçüldü. Çatalca'nın köylerinde kar kalınlığı 70 cm'ye ulaştı. Kentte 1987 yılının mart ayında 63 santimetre kar kalınlığı ölçülmüştü.

İstanbul'da 28 Yılın Rekoru
Küçükçekmece Hacışerif mevkii askerlik şubesi önünde TEİAŞ'a ait yüksek gerilim hattı buz yükü nedeniyle D-100 Karayolu üzerine düştü. Yol gerilim hattını kaldırma çalışmasının ardından yeniden trafiğe açıldı.
 
İstanbul'da kar yağışı bugün öğle saatlerinden itibaren etkisini azaltarak kesilecek. Sibirya soğuklarının cumartesi gününden itibaren yerini daha ılık bir havaya bırakması bekleniyor.
 
İstanbul'da salı gününden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle son 28 yılın en fazla kar kalınlığı ölçüldü. Çatalca'nın köylerinde kar kalınlığı 70 cm'ye ulaştı. Mahmutbey-Hadımköy bölgesinde ise kar kalınlığı yer yer 75 cm'e ulaştı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), salı gününden bu yana etkili olan kar yağışıyla ilgili açıklama yaptı. İstanbul'da etkili olan şiddetli kar yağışı gece boyu tipi şekelinde devam ettiği belirtilen açıklamada, TEM otoyolu Büyükçekmece-Mahmutbey arasında zincirsiz TIR’ların yolda kalması nedeniyle otoyol geçici süre ile trafiğe kapandığı belirtildi. İBB, Karayollarının kontrolündeki bölgeye takviye olarak kar küreme araçları, itfaiye araçları ve çok sayıda vinç gönderdiği ve bariyerleri keserek ters istikametten bölgeye ulaşan ekipler TIR’ları çekerek yolun trafiğe açılmasını sağladığı ifade edildi. Vinçlerin yanı sıra Koca Yusuf, Hızır Güç Doğal afet itfaiye araçları çok sayıda TIR'ı çekerek yolların açılmasına destek verdi. Açıklamada yarıca TIR’ların içinde uyuyan sürücülerin Zabıta ekipleri tarafından anons yapılarak uyandırıldığı ve TEM Mahmutbey-Hadımköy gişeler arası her iki yönde trafik kontrollü olarak sağlandığı belirtildi. Bölgede kar kalınlığının ise yer yer 75 cm ölçüldüğü ifade edildi.
 
SOĞUK HAVA NE KADAR SÜRECEK?
 
Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası, cumartesi gününden itibaren yerini daha ılık bir hava kütlesine bırakacak. Kar yağışlarının yarın sona ermesi bekleniyor. Pazar ve pazartesi günü yurdun büyük bölümü açık geçecek. İstanbul’da pazartesi günü sıcaklık 9 dereceye kadar çıkacak.
 
İSTANBUL'DA KAR NE ZAMAN GİDİYOR?
 
İstanbul'da yaklaşık üç gündür günlük yaşamı olumsuz etkileyen ve  aralıklarla yer yer kuvvetlenerek devam eden kar yağışı, bugün öğle saatlerinden  itibaren etkisini azaltarak kesilecek. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde şehir merkezinde kısa süreli karla  karışık yağmur, yüksek kesimlerde ise kar görülecek. 
 
Gece en düşük eksi 1 olan, gün içerisinde de 4 dereye yükselmesi  beklenen sıcaklık, gece şehir merkezinde 1 derecenin altında seyretmeyecek.  İstanbul'da hafta sonunda yağış beklenmezken, sıcaklıklar artarak  mevsim normallerine çıkacak. 
 
KAR, TRAMVAYI RAYDAN ÇIKARTTI
 
Mescid-i Selam'dan Topkapı yönüne hareket eden tramvay, Fetihkapı durağından sonra yolda biriken kar sebebiyle raydan çıkınca, yolcular araçtan inerek Topkapı durağına kadar yürüdü. Tramvayın raydan çıkması dolayısıyla seferlerde bir süre gecikme yaşandı. Fetihkapı ile Topkapı arasında halen seferler yapılamazken, tramvay Mescid-i Selam ile Fetihtepe arasında hizmet veriyor. Topkapı durağına yolcu alınmaması nedeniyle yolcular Fetihtepe istasyonuna yürüyor.
 
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurtta hava şöyle:
 
Yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin büyük bölümünde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların Doğu Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde yağmur ve sağanak şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların Bursa, Bilecik, Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar, Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli yağmur şeklinde olması bekleniyor.
 
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak. Sıcaklar batı bölgelerinde mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güney ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun güney ve batısında kuvvetli olarak (30-70 km/saat) esecek. Bazı illerimizde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
 
Ankara: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı 1
 
İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 3
 
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu 5
 
Adana: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı, iç ve yüksek kesimleri kar yağışlı 10
 
Antalya: Çok bulutlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 9
 
Samsun: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 3
 
Trabzon: Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kar yağışlı 6
 
Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 1
 
Diyarbakır: Çok bulutlu yer yer kuvvetli olmak üzere genellikle yağmurlu, sabah ve gece saatlerinde karla karışık yağmurlu 8D-100'DE
 
YÜKSEK GERİLİM HATTI DEVRİLDİ
 
Yoğun kar nedeniyle Avrupa yakasında Tekstilkent'ten itibaren trafik durma noktasına geldi. Bu arada dün akşamdan bu yana kapalı olan TEM Otoyolu Edirne istikameti yeniden trafiğe açıldı.
 
İstanbul'da  şiddetli kar yağışı nedeniyle bazı bölgelerde trafik çok ağır ilerliyor. Tekstilkent'ten itibaren trafik adeta durma noktasında...Gece boyunca etkili olan yoğun kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeni ile Avcılar Denizköşkler mevkisinde D-100 karayolunun üzerinden geçen yüksek gerilim hattının iki teli koparak yola düştü. Kopan teller nedeniyle D-100 karayolu ve yan yolun İstanbul istikameti trafiğe kapandı. Olay yerine sevk edilen itfaiye ve belediye ekipleri vinç ve iş makineleri yardımı ile çalışma başlattı. Yaklaşık bir saat trafiğe kapanan yol, kabloların geçici olarak vinçlerle askıya alınmasının ardından tek şeritten kontrollü olarak yeniden trafiğe açıldı. Trafiğe kapanan yol nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu. Yüksek gerilim hattının yoldan kaldırılmasının ardından yol yeniden trafiğe açıldı.
 
İBB'DEN AÇIKLAMA: E-5 AÇILDI
 
"Küçükçekmece Hacışerif  Mevkii Askerlik Şubesi önünde  TEİAŞ'a ait, üzerindeki buz yükü nedeniyle D-100 karayolu (E-5) düşen yüksek gerilim hattı kalktırıldı. Trafik iki yöne de açıldı.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve TEİAŞ hattı yolun üzerinden vinçlerle kaldırarak askıya aldı. Hattın direğe bağlama çalışmaları devam ediyor. 154 kV enerji nakil hattının düşmesi nedeniyle bölgede herhangi bir elektrik kesintisi bulunmuyor."
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER