İstanbul Tramvayları 100 Yaşında

İstanbulluların hafızasında önemli yere sahip olan elektrikli tramvaylar 100 yaşında.  Elektrikli tramvayların günümüzdeki canlı örneği olan nostaljik tramvay, bu özel gün dolayısıyla çiçeklerle süslendi.

İstanbul Tramvayları 100 Yaşında
 
100. yıl dolayısıyla  Taksim-Tünel hattında dün öğle saatlerinde nostaljik tur düzenlendi. Tura İETT Genel Müdür Yardımcısı Mümin Kahveci, Beyoğlu Güzelleştirme Derneği Başkanı Nizam Hışım, İETT Daire Başkanları, birim müdürleri ve yolcular katıldı. 100. yıla özel düzenlenen etkinlik kapsamında yolcuları eski kadın  biletçi ve vatman karşıladı. Yolculara temsili bilet kesildi ve 100. yıl için bastırılan hatıra paralardan dağıtıldı. Tüllerle süslü nostaljik tramvaya eklenen etkinlik vagonunda sahne alan müzik grubu eski İstanbul şarkıları çaldı. Müzikli vagondan yükselen melodilere o sırada İstiklal Caddesinde yürüyenler alkışlarla karşılık verdi. Canlı müzik eşliğinde yapılan seferler gün boyu devam etti.
 
TRAMVAYLAR İÇİN ELEKTRİK FABRİKASI KURULDU
 
İstanbul’da toplu ulaşımın miladı sayılan ve vardacılarıyla ünlenen atlı tramvaylar, 1914 yılına kadar kırk üç yıl süreyle kesintisiz hizmet verdi. Balkan Harbinin başlaması üzerine Tramvay Şirketinin elinde bulunan atlar zorunlu olarak askere alınınca şehirde ulaşım hizmetleri bir süre sekteye uğradı. Bu durumun uzun süre bu şekilde devam etmesinin mümkün olmadığını gören Osmanlı Devleti, elektriğe geçiş için çalışmalara başladı.  Bunun üzerine 1913 yılında Silahtarağa’da Türkiye’nin ilk elektrik fabrikası kurularak 11 Şubat 1914’te önce tramvay şebekesine, ardından şehre elektrik verildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 10:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER