İstanbul; Nam-ı Diğer 'İmamlar Kenti'

Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız İstanbul’da bulunan 1450 okuldan 450’sinin dönüştürüleceğini söyledi.

İstanbul; Nam-ı Diğer 'İmamlar Kenti'

4+4+4 eğitim sistemine göre yapılan düzenlemeye göre 76 yeni imam hatip ortaokulu geliyor

İstanbul’a 76 yeni imam hatip ortaokulu geliyor. Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul’da 1450 ilköğretim okulu olduğunu belirterek, bu okulların bin tanesinin ilkokul ve ortaokul olarak devam edeceğini, 450 okulun dönüşeceğini söyledi. Yıldız, dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini, velilerden gelen dilekçelerin de bu anlamda dikkate alındığını belirtirken Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bilişim Sistemleri (mebbis) sitesinde Tüm Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokuluna dönüşecek okulların listeleri yer aldı. Bu listeye göre İstanbul’a 76 yeni imam hatip ortaokulu geliyor.

4+4+4 eğitim sistemine göre yapılan düzenlemeyle ilçelere açılacak imam hatip ortaokulları sayısı şöyle: Adalar 1, Ataşehir 1, Avcılar 1, Bağcılar 3, Bahçelievler 3, Bakırköy 1, Başakşehir 1, Bayrampaşa 1, Beşiktaş 1, Beykoz 1, Beylikdüzü 1, Beyoğlu 2, Büyükçekmece 6, Çatalca 2, Çekmeköy 1, Esenler 3, Esenyurt 1, Eyüp 5, Fatih 2, Güngören 3, Kadıköy 2, Kağıthane 1, Kartal 2, Küçükçekmece 3, Maltepe 2, Pendik 1, Sancaktepe 3, Sarıyer 1, Silivri 2, Sultanbeyli 5, Şile 1, Şişli 1, Tuzla 3, Ümraniye 7, Zeytinburnu 1, Üsküdar 1.

Öte yandan pek çok ilçede 4+4+4 düzenlemesine bağlı olarak yapılan değişiklikler velilerin protestolarına neden oluyor. İmam hatip okullarının protestolarından sonra bugün de etüt-beslenme uygulaması yapan ilköğretim okullarının velileri eylem yapacaklar. İstanbul’da, sadece çalışan anne babaların çocuklarına eğitim veren etüt-beslenme uygulaması yapan 19 ilköğretim okulu bulunuyor.

İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü bu okullara kayıt için gerekli belgeleri ve takvimi açıkladı. Ön kayıt için son başvuru tarihi 15 Haziran, kura çekimi tarihi ise 20 Haziran olarak ilan edildi. Ancak velilere kura çekiminin ertelendiği bildirildi.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ildeki tüm ilköğretim okullarını yeni sisteme göre ayırdı. 15 ilköğretim okulu imam hatip ortaokuluna dönüştürülürken, Çankaya ve Kızılcahamam Rehberlik Araştırma Merkezleri’ne ait ek binaların da imam hatip ortaokulu olarak hizmete açılmasıyla birlikte, Ankara’da 17 yeni imam hatip okulu kurulmuş oldu. Mevcut imam hatip liselerinin bünyesine eklenen yeni ortaokullarla birlikte, eylül ayında başlayacak yeni eğitim öğretim yılında Ankara’da toplam 31 okulda imam hatip yetiştirilecek.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2012, 10:15
YORUM EKLE

banner47