IŞİD'in Elindeki 49 Rehine Serbest

IŞİD tarafından alıkonulan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 48 kişi bu sabah serbest bırakıldı. Akçakale Sınır Kapısı'ndan serbest bırakılan 49 rehine, güvenlik güçleri tarafından teslim alındıktan sonra Şanlıurfa'ya getirildi.

Irak'ın Musul kentinde IŞİD militanları tarafından alıkonulan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 48 rehine bu sabah Türk güvenlik güçlerine teslim edildi.
 
Irak'ta rehin alınmalarının ardından Suriye'ye geçirildiği bildirilen 49 rehine bu sabah Akçakale Sınır Kapısı'na giden Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, MİT Bölge Başkanı'nın da aralarında bulunduğu görevliler tarafından teslim alındı.
 
Güvenlik önlemleri arasında teslim alınan 49 rehine araçlarla kent merkezindeki bir kamu kurumu misafirhanesine getirildi. Rehinelerin tutulduğu kamu kurumu misafirhanesi çevresinde önlemler artırılırken, rehin tutulanlardan bir kişinin yakını da bölgeye geldi.
 
Yeğeninin özel harekatçı olduğunu ve Irak'ta rehin alındığını ifade eden ismini açıklamayan kişi, rehinelerin serbest bırakılmasının ardından beklemeye başladığını ifade etti.
 
11 HAZİRAN'DA KAÇIRILMIŞLARDI
 
Musul Başkonsolosu ve 48 çalışan, 11 Haziran'da IŞİD tarafından kaçırılmıştı.
VALİ KÜÇÜK: HEPSİ ÇOK İYİ, SORUN YOK
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, 101 gün sonra özgürlüklerine kavuşarak Türkiye'ye getirilen ve Şanlıurfa'daki bir kamu kuruluşunda kısa süre dinlenen 49 rehineyi ziyaret etti. Vali Küçük, 40 dakika görüşme yaptığı rehineleri ziyaretinin ardından çıkışta gazetecilere kısa açıklama yaptı. Vali İzzettin Küçük, "Rehinelerin hepsinin ve çocukların sağlığı iyi yerinde. Herhangi bir sorun ve sıkıntı yok. Sayın Başbakanımız gelince havaalanında görebileceksiniz. Ancak şunu belirteyim hepsinin sağlığı gayet iyi. Gerekli açıklamayı havaalanında Başbakanımız yapacak" dedi.
 
YENİ KIYAFETLER GETİRİLDİ
 
Vali Küçük'ün ayrılması ardından rehinelerin götürüldüğü kamu kurumuna bir araçla yeni kıyafetler de getirildiği de görüldü. Polisler tarafından otomobillerle getirilen yeni kıyafetler görevliler tarafından rehinelerin bulunduğu binaya götürüldü.
 
BAŞBAKAN ŞANLIURFA'YA GELİYOR
 
Azerbaycan'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, rehinelerin Türkiye'ye getirildiğini açıkladıktan sonra kendisinin de Şanlıurfa'ya gideceğini açıkladı. Bu açıklama ardından rehineler saat 08.15 sıralarında midibüslerle konvoy halinde Şanlıurfa GAP Havalimanı'na götürüldü. Kentten yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki havaalana eskort eşliğinde sıkı koruma altında götürülen rehinelerin bulunduğu araçların perdelerinin kapalı tutulması dikkat çekti. Başbakan Davutoğlu'nun havalimanında rehinelerle birlikte kameraların karşısına geçmesi bekleniyor.
 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER