'işçi Cinayetleri'nin Önlenmesi Çağrısı

Gaziantep’te, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri, iş kazaları olarak adlandırılan ancak kendilerinin iş cinayeti olarak tanımladığı kazaların önlenmesi için duyarlı olunması çağrısında bulundu.

'işçi Cinayetleri'nin Önlenmesi Çağrısı
 
TMMOB Gaziantep Şubesi’nde düzenlenen ve çeşitli STK temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan TMMOB Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu, 3 Mart 1992’de Zonguldak’ta 263 madencinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. 3 Mart’ın ’İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edildiğini dile getiren Severoğlu, "Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98’i, meslek hastalıklarının tamamı önlenebilir iken; gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı birçok insan hayatını kaybetmektedir" dedi.
 
Türkiye’nin çalışma yaşamı koşulları açısından olağanüstü hassasiyetle üzerine eğilmesi gereken son derece olumsuz bir tablo ile karşı karşıya olduğunu ileri süren Severoğlu şöyle konuştu:
 
"Ülkemiz iş cinayetlerinde, işçi ölümlerinde dünyada en üst sıralarda yer almaktadır. Bu tablo AKP’nin iktidara gelmesiyle daha vahim bir hal almıştır. 2003 yılında günde ortalama 3 işçi yaşamını yitirmekte iken bugün bu sayı 5-7 işçiye çıkmıştır. Ne oldu da bu ölümler katlanarak artmıştır? Yatırım mı yoksa üretim mi artmıştır, ülkemizde artan yalnızca talan, yağma ve işçi ölümleridir. Bu olumsuz tabloyu değiştirmek için tüm önlemler bir an önce alınmalı; Ulusal İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurumu oluşturulmalıdır."
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2015, 14:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER