banner9

İşaret Dili Öğrendiler

Yozgat’ta, Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çalışanları, işitme engelli hastalarla daha iyi iletişim kurabilmek için işaret dili öğrendi. Uygulamanın tanıtımı için hastane personelinin rol aldığı işaret dili kullanılan bir klip çekildi.

İşaret Dili Öğrendiler
Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde, işitme ve konuşma engelli hasta ve yakınları ile sağlıklı ve doğru iletişim kurabilmek amacıyla düzenlenen işaret dili eğitimi düzenledi. Eğitime 26 personel katıldı. 3 ay süren eğitimde hastane personelinin engellilerle daha rahat iletişim kurmaları amaçlanırken, eğitim alan personel bir de klip çekerek projenin tanıtımını yaptı. Sorunlar işaret diliyle anlatıldı. İşaret Dili Eğitmeni Tuğçe Bokzurt, hastane personelinin işaret dilini öğrenmesinden sonra, engelli hastaların aracısız hizmet almaya başladıklarını söyledi. Bozkurt, “İşitme engelli vatandaşlarımız için engeller artık ortadan kalkıyor. Hastanemize gelen hastalarımız ve yakınları artık aracısız hizmet alabilecek. Çünkü hastane personelimiz işaret dilini öğrendi. İşitme engelli vatandaşlarımız için engel kalktı" dedi.
 
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Salih Karacabey de engellilerin  dertlerini anlayabilmek için hastane personelinin, engelli hastalarla iletişim konusunda eğitim aldığını belirtti. Karacabey, "Engelli hastalarımız, her hangi bir sıkıntı yaşamadan doğrudan doğruya maksatlarını anlatabilmeleri veya anlattıklarını anlayabilmek için personelimiz için büyük bir çaba içerisine girdi. Bozok Üniversitesinde engelliler için engel olmayacaktır. Vatandaşlarımızın engelliler gününü kutluyor. Onlara huzurlu bir hayat diliyorum" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER