İşaret Dili İle Kuran-I Kerim Kursu

Erzincan Müftülüğü tarafından açılan kursta, işitme engellilere işaret dili ile Kuran-ı Kerim öğretiliyor. İmam Hatip Lisesi’nde verilen kurslarla ilgili olarak İl Müftüsü Yavuz Karabayır, "Bu onlar için bir manevi takviye olacak" dedi.

İşaret Dili İle Kuran-I Kerim Kursu
İşitme engellilerin dini bilgilerini artırmalarını ve Kuran-ı Kerim öğrenmelerini sağlamak amacı ile Erzincan İl Müftülüğü tarafından kurs açıldı. İmam Hatip Lisesi’ndeki mescitte ve Müftülükte 9 hafta sürecek kursa, 12 kadın kursiyer katıldı. Kursiyerlere işaret dili ile Kuran-ı Kerim öğretiliyor.
 
’KURS İÇİN DONANIMLI BİNA YAPMAYI HAYAL EDİYORUZ’
 
Yaşamları boyunca engelleri nedeniyle ibadetlerini yapmakta zorlanan kişilere dini eğitim verdiklerini belirten İl Müftüsü Yavuz Karabayır, bunun olağanüstü bir duygu olduğunu söyledi. Dezavantajlı kişilerin daha gayretli olduklarını ve daha kolay öğrendiklerini ifade eden Karabayır şöyle konuştu:
 
"Bu onlar için bir manevi takviye olacak ve onların toplumla rahatlıkla adapte olmaları sağlanacak. Bu manada hayırseverler ve iş adamlarından destek alabilirsek, daha teknik donanımla, daha profesyonelce bir bina yapıp, içerisinde cihazların, sosyal faaliyet alanlarının bulunduğu aynı zamanda da Kur’an-ı Kerim ve dini bilgilerin verildiği bir kurs hayal ediyoruz. Bunu da en kısa zamanda başarmak istiyoruz."
 
Engelleri nedeniyle çok istedikleri halde ibadet etmeyi öğrenemediklerini söyleyen kursiyerler, bu eğitim sayesinde İslamiyetin gereklerini yerine getirebileceklerini belirtti. Bugüne kadar islamiyeti sadece oruç tutarak yaşadıklarını anlatan kursiyerler, artık namaz kılmayı da öğrendikleri için çok mutlu olduklarını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER