İş Bırakan Öğretmenler Meydanlarda

Balıkesir’de öğretmenler, sendikalarının aldığı karar doğrultusunda bugün iş bıraktı. Kentte 3 sendikanın eylemine yaklaşık 700 kişi katıldı.

İş Bırakan Öğretmenler Meydanlarda
 
Türk Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikası Yeşilli Meydanı’nda, KESK’e bağlı Eğitim-Sen ise Alihikmetpaşa Meydanı’nda eylemler yaparak, Milli Eğitim’deki kadrolaşmaya, rotasyona tepki gösterdi.
 
Anafartalar Caddesi’nde buluşan Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyeleri davul zurna eşliğinde Kızılay Caddesi’nden yürüyerek Yeşilli Meydanı’na ulaştı. Çevredeki vatandaşlar ve meydandaki vatandaşlar eylemci öğretmenlere alkışlarla destek verdi.
 
"Birleşe birleşe kazanacağız", "susma haykır, rotasyona hayır", " öğretmenler burada, hükümet nerede", "AKP’nin memuru olmayacağız" diye slogan atan öğretmenler ’Yönetici kıyımına hayır’ yazılı pankartlar taşıdı. İki sendikanın eylemine yaklaşık 400 öğretmen katıldı. CHP, ADD, Balıkesir Demokrasi ve Emek Platformu (BALDEP) gibi kuruluşlar eyleme destek verdi.
 
EĞİTİM-SEN ALİHİKMETPAŞA MEYDANI’NDAYDI
 
KESK’e bağlı Eğitim-Sen’in Alihikmetpaşa Meydanı’ndaki eylemine katılan öğretmenler ise "sefalete teslim olmayacağız", "zafer direnen emekçinin olacak" diye sloganlar attı. Eylemde ’Öğretmene rostasyona, siyasi kadrolaşmaya, zorunlu din derslerine, 4+4+4’e performansa dayalı çalışmaya dur demek için grevdeyiz’, ’Zorunlu din dersine hayır’, ’Be ziman jiyan nabe- dil olmazsa yaşam olmaz’ yazılı dövizler taşındı.
 
Eğitim-Sen’in eylemine KESK’e bağlı sendikalarla, ÖDP, Emek Partisi de destek verdi. Eğitim-Sen’in eylemine yaklaşık 300 kişi katıldı. Her iki eylemde halaylarla olaysız sona erdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER