İngilizler Bayraklı Baba'dan Dünya Barışı Diledi

Çanakkale’nin Gelibolu İlçesi’ni ziyaret eden Gallipoli Dardanelles İnternasyonel Derneği’nin İngiliz yönetici ve öğrencileri, dünya barışı dileğinde bulunup Bayraklı Baba Türbesi’ne Türk bayrağı astı.

İngilizler Bayraklı Baba'dan Dünya Barışı Diledi
 
Merkezi Ankara’da bulunan Gelibolu Derneği’nin işbirliği ile İngiltere’de kurulan Gallipoli Dardanelles İnternasyonel Derneği’nin Başkanı John Crowe ve öğrenciler Gelibolu’ya gelerek tarihi mekanları gezdi. Gelibolu Dernek Başkanı Süleyman Taş’ın eşlik ettiği grup, ilk olarak Kaymakam Oktay Çağatay’ı makamında ziyaret etti. CHP’li Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacark’a da konuk olan İngiliz heyet, 100’üncü yıl Anzak törenleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
 
İngiliz konuklar Gelibolu ziyaretlerinin ikinci gününde, tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitlik ve savaş alanlarından sonra en çok ziyaret edilen yer olma özelliğine sahip Bayraklı Baba Türbesi’ni gezdi. Osmanlı sancaktarlarından asıl adı Karaca Bey olan ancak Türk Bayrağı’nı düşmana teslim etmeyip şehit düşmesi dolayısıyla Bayraklı Baba olarak anılan ve türbe haline getirilen yerdeki ziyarette anlatılan hikaye İngilizleri de etkiledi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen insanların, vatan ve bayrağını çok seven ve çok iyi savunan bir asker olarak görmelerinin yanı sıra dilek adanan ve dileklerinin kabul edildiği bir yer olarak da benimseyip Türk Bayrağı astığı türbede, İngilizler de dünya barışı dileğinde bulundu.
 
BAYRAKLI BABA KİMDİR?
 
Asıl adı Karaca Bey olan Bayraklı Baba, Osmanlı donanmasında bayraktarlık yapan yiğit bir denizci olarak tanınıyor. Marmara’daki Yassıada açıklarında, Bizans donanması ile yapılan savaşta elinde sancağı ile 1410 tarihinde şehit düştü. Donanmanın merkezi olan Gelibolu’da sahile yakın bir yere gömülmüş ve vasiyeti üzerine mezarı bayraklarla donatılmıştır. Karaca Bey’in Bayraklı Baba olarak anılmasının sebebi işe şöyle biliniyor:
 
"Düşman tarafından sarılan Karaca Bey elinde bayrağı ile düşmana direnir. Şehit ve tutsak olması durumunda bayrak düşmanın eline geçeceğinden bayrağı düşmana teslim etmek istememektedir. O anda aklına bir fikir gelir. Bayrağı küçük parçalara böler ve yutar, sonra da düşmana saldırır, yaralanır ve yere düşer. Yaralı olarak bulunduğunda arkadaşları tarafından kendisine bayrağın nerede olduğu sorulur; düşmana teslim etmemek için yuttuğunu söyler. Komutanı bu sözlere inanmaz. Dürüst ve yiğit biri olan Karaca Bey bunu ispatlamak için keskin palası ile karnını yarar ve yuttuğu bayrak parçaları karnından dışarıya kanlarla beraber çıkar. Gerçeği ispatlaması mutluluğu içinde yere yığılır. Son sözü; ’Benim mezarımdan hiçbir zaman bayrak eksik etmeyin’ olur."
Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER