İmamın İntiharında 'rotasyon' İddiası

Mersin’in Mut İlçesi’nde görev yaptığı camide av tüfeğiyle yaşamına son veren imam 46 yaşındaki Gülhan Boru’nun cenazesi, gözyaşlarıyla toprağa verildi. Ağabey Kemal Boru, kardeşinin rotasyonla 27 yıldır görev yaptığı yerden başka bir yere atandığı için intihar ettiğini öne sürdü.

İmamın İntiharında 'rotasyon' İddiası
 
Olay, 22 Eylül’de Mut İlçesi’nin Yukarı Köselerli Mahallesi’ndeki Hacımehli Camii’nde meydana geldi. Cami imamı Gülhan Boru, eşi uyuduğu sırada oturdukları cami lojmanından çıkıp gittiği camide av tüfeğini karnına dayayıp tetiğe bastı. Sabah uyandığında Gülhan Boru’yu yanında göremeyen eşinin yardım istemesi üzerine camiye gidenler, Gülhan Boru’nun cesediyle karşılaştı.
 
Otopsinin ardından ailesine teslim edilen Gülhan Boru’nun cenazesi, mahalle mezarlığında yaklaşık 500 kişinin katıldığı ve Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi’nin kıldırdığı cenaze namazının ardından toprağa verildi. Acılı aile adına konuşan Gülhan Boru’nun ağabeyi Kemal Boru, kardeşinin tamamen rotasyondan dolayı intihar etiğini öne sürdü. Kardeşinin intihar etmeden 20 gün önce rotasyon uygulaması ile Mut merkeze yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Çortak Mahallesi’ne atandığını belirten Boru, kardeşinin herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olmadığını söyledi.
 
HESABI SORULSUN
 
Sebiha Boru ise eşinin intiharının hesabının sorulmasını isteyerek, "Benim yârimin hesabını versinler. Ben yârimden oldum. Onun davasında ölene kadar gideceğim ben" diye ağıt yaktı.
 
Cenaze namazını kıldıran Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi de rotasyonun ölüm ve gözyaşı getirdiğini belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı rotasyon uygulamasını İl Müftülüklerinden kısa zamanda gerçekleştirmesi talimatı ile yaşanan bu ölüm hadisesi vicdanları sızlatmış ve görevlilerin görev aşkını ve psikolojisi bozmuştur" dedi.
 
Demokratik Sendikalar Konfederasyonu ve Din-Bir-Sen Genel Başkanı Lütfi Şenocak ise yazılı bir açıklama yaparak, "Rotasyon nedeniyle yerinin değiştirilmesi sonucunda bunalıma girdiği iddia ediliyor. Eğer doğruysa rotasyon dayatmasının geldiği nokta budur" dedi.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER