İmam Hatiplilerin Okul Müdürü Görevden Alındı

Rize’ de kendilerine tahsis edilen Hasan Sağır Anadolu Lisesi’ndeki dersliklerin geri alınması üzerine Vali Ersin Yazıcı’yı yuh sesleri ve alkışlarla  protesto eden imam hatipli öğrencilerin ve velilerinin tepkisinin ardından Denizciler İmam Hatip Orta Kısım Müdürü Servet Furtuna görevden alındı.

İmam Hatiplilerin Okul Müdürü Görevden Alındı
Atmeydanı Mahallesi’nde, 3 katlı, 22 derslikli ve 340 öğrenci kapasiteli Hasan Sağır Anadolu Lisesi’nde 14 derslik, 190 öğrencisi bulunan Denizciler İmam Hatip Lisesi orta kısım öğrencilerine tahsis edildi. Anadolu Lisesi öğrencilerine ise sadece 8 derslik bırakıldı. Dersliklere sığmayan liseliler, laboratuvar, kütüphane ve konferans salonlarında oluşturulan birleştirilmiş sınıflarda kalabalık gruplar halinde ders görmeye başladı. Ancak, yoğun kalabalık ve uygun olmayan ortamlarda ders yapamayan öğrenciler geçen hafta okul bahçesinde oturma eylemi yaptı. Tepkilerin ardından geri adım atan Milli Eğitim Müdürlüğü, 6 dersliği İmam Hatip orta kısmından alarak yeniden liseli öğrencilere tahsis etti.
 
İMAM HATİPLİLER VALİYİ PROTESTO ETTİ
 
Bir gün sonra aynı okulda bu kez İmam Hatipli öğrenci ve velileri protesto gösterisi düzenledi. Bu sırada okula gelen Rize Valisi Ersin Yazıcı, bahçede İmam Hatipli öğrenciler ve velileri ile karşılaştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul binasının ortak kullanılacağı yönünde karar aldığını kaydeden Vali Ersin Yazıcı, "Öğrenci sayısına göre böyle ayarladık, bina ortak kullanılacak" dedi. Bu sözlerin ardından aracına yönelen Vali Yazıcı, İmam Hatip orta kısım öğrencileri ve velileri tarafından alkış ve yuh sesleri ile protesto edildi.
 
PROTESTONUN FATURASI OKUL MÜDÜRÜNE KESİLDİ
 
Yaşanan olayın ardından Denizciler İmam Hatip Orta Kısım Müdürü Servet Furtuna dün görevden alındı. Rize İmam Hatipliler Derneği Yöneticisi Abdullah Saruhan, okul müdürünün görevden alınmasına tepki gösterdi, olayının yasal takipçileri olacaklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2014, 14:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER