İlk Kez Kendi Binası Oldu

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 46 yıl sonra kendi binasına kavuştu.

İlk Kez Kendi Binası Oldu
 
Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı Pratik Kız Sanat Okulu olarak 1969 yılında 20 öğrenci ile eğitime başlayan okul, o yıldan bu yana ilçedeki çeşitli okulların boş sınıflarında, bodrum katlarında eğitim verdi. İlk açıldığı dönemde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasının bodrum katında eğitime başlayan okulun adı 1993’te Kız Meslek Lisesi oldu. Kendine ait bir binası olmadığı için 29 yıl boyunca bodrumda öğrenci yetiştiren okul, 1998-2001 yılları arasında Fatih Aliye Müderris Ortaokulu’nun 3’üncü katında, 2001’de Ticaret Meslek Lisesi’nin 3’üncü katında eğitime devam etti. 2003’te ise isim değişikliği ile ’Meslek Lisesi’ adını aldı.
 
Zamanla yeni bölümlerin açılmasıyla derslik ihtiyacı artan okul, 2007’de Eşref Mursaloğlu İlköğretim Okulu’nun kullanılmayan iki eski binasına taşınmak zorunda kalındı. 2008’de öğrenci sayısının artması ile Reyhanlı İlköğretim Okulu’nun binasını ’Sabahçı’ olarak kullanan okul, 2012’de Reyhanlı Endüstri Meslek Lisesi’nde eğitim-öğretime devam etti.
 
BİNAYA 46 YIL SONRA KAVUŞTULAR
 
29 yılı bodrum kat olmak üzere 46 yıl boyunca diğer okulların boş sınıflarında eğitim vermeye çalışan okulun kendine ait bir binası olması için yapılan tüm girişimler ise sonuçsuz kaldı. En son yapılan isim değişikliği ile Reyhanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adını alan okulun kendine ait bir bina olması için Reyhanlı Kaymakamlığı ve okul aile birliği birlikte hareket etti. Bunun sonunda okula 4 katlı 32 derslikli modern bir bina yapıldı ve 38 öğretmen ile 730 öğrencinin eğitim gördüğü okul, böylece 46 yıl sonra kendi binasına kavuşmuş oldu.
 
2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci döneminde yeni binasına taşınan okulun öğrencileri mutlu olduklarını söyledi. Öğrencilerden Emine Dervişoğlu, Feryal Şimşek ve Fatma Altınöz, 46 yıl sonra kendi okullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bizden öncekiler çeşitli okullarda geçici olarak eğitim öğretim görmüşler. Biz de okulumuza taşınıncaya kadar farklı okullarda eğitim görürken çok sıkıntılı günler yaşadık. Biz ve bizden sonra gelecek öğrenciler kendi binamızda modern şartlarda eğitim göreceğiz. Modern binanın ilçeye kazandırılmasında emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ederiz" diye konuştu.
 
Okul Aile Birliği Başkanı Yahya Bahadırlı ise okulun yapılan birçok girişimden sonra kendi binasına kavuştuğunu belirterek, "Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Okulumuz 46 yıl sonra kendi binasında eğitim verecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER