banner51

İlk Kadın Milletvekili Anıldı

5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80’inci yıl dönümü,, Ankara’nın Kazan İlçesi’nde Türkiye’nin ilk 17 kadın milletvekilinden birisi olan ve aynı zamanda ’ilk köylü kadın milletvekili’ olarak da anılan Satı Kadın, Ankara’nın Kazan ilçesindeki mezarı başında anıldı.

İlk Kadın Milletvekili Anıldı
 
Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 5 Aralık’taki yıl dönümünde, ilk kadın milletvekillerinden olan Satı Çırpan’ın (Satı Kadın) mezarına Kaymakam Murat Duru ve eşi Elif Duru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Siyasi parti ilçe başkanları, Belediye Meclis üyeleri, Satı Kadın ailesi ve çok sayıda davetli çiçek koyup, dua etti. Ziyaretçiler daha sonra Satı Kadın’ın kişisel eşyalarının sergilendiği müzeyi gezdi. Yaklaşık 9 aydır açık olan müzeye ziyaretçi sayısının 30 binin üzerinde olduğu belirtildi. Kazan’da Satı Kadın adına bir mahalle, bir müze, bir park ve bir de anıt mezar bulunuyor. Satı Kadın’ın adının verildiği ayrıca Etimesgut’ta bir kız meslek lisesi ve Altındağ’da bir ortaokul bulunuyor.
 
Kazan Belediyesi tarafından yaptırılan Satı Kadın Müzesi, aynı zamanda Meclis’e giren ilk 17 kadın milletvekili arasında adına müze yaptırılan ilk kadın milletvekili olma özelliği de taşıyor. Kazan Belediyesi, geçtiğimiz yıl ailesiyle yapılan protokolle 4 ay gibi kısa bir sürede evi aslına uygun restore ederek hizmete açmıştı.
 
Anma töreninde konuşan Kaymakamı Murat Duru, "“Satı Kadın Türkiye’nin ilk kadın muhtarı ve aynı zamanda ilk köylü kadın milletvekili. Kadının toplumdaki yerini önemini çok iyi bildiği için büyük Atatürk kadınlarımıza da çağdaş gelişmiş ülkelerden önce böyle bir hakkı verdiği için büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve dava arkadaşlarına ve Satı Kadın büyüğümüze sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz" dedi.
 
Belediye Başkanı Lokman Ertürk ise konuşmasında, Satı Kadın adına bir müze yapmaktan son derece mutluluk duyduğunu belirtti. Ertürk, "Türkiye’nin ilk köylü kadın milletvekili Satın Kadın’ın Kurtuluş Savaşı’nın ilk yıllarındaki muhtarlıkla başlayan, daha sonra milletvekilliğine kadar giden süreçte anılarının ve o dönemki anılarının yaşatılması ve bunda sonra ki nesillere de aktarılması için Satı Kadın ismine bir müze yaptık, o dönemdeki eşyalarından hatıralarına kadar da bu müzede koruyoruz. Satı Kadın okuma yazması dahi olmayan, Atatürk’ün verdiği 60 gün süreye rağmen 40 günde okuma yazmayı tamamlamıştır. Satı Kadın Anadolu kadınının gerçek kimliğini ortaya koymuş, çok başarılı çalışmalara da imza atmıştır. Satı Kadın farkı da burada" dedi.
 
Satı Kadın’ın torunu Zekai Çırpanoğlu da yaptığı konuşmada, "Satı Kadınlar bu ülkede az ve kolay yetişmiyor. Satı Kadınları unutursak, Mustafa Kemal Atatürk’ü hiçbir zaman aklımıza getiremeyiz. Rica ediyorum sizden, Mustafa Kemal Atatürk’ü bir daha okuyalım. Bıkmayalım, bir daha okuyalım" dedi.
 
SATI KADIN KİMDİR ?
 
Satı Kadın, 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından yapılan ilk genel seçimde meclise girerek, 1935-1939 yılları arasında 5. Dönem Ankara milletvekili olarak görev yaptı. O yıl seçilen ilk 17 kadın milletvekili arasında yer aldı. 1956 yılında hayatını kaybeden Satı Kadın, aynı zamanda "ilk köylü kadın milletvekili" olarak da anılmaktadır.
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER