İlk Ders Sağlık Bakanı'ndan

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Şu anda 56 bin yatak kapasitesini, 230 hastaneyi sıfırdan ileri teknolojiyle yapan dünyada tek ülkeyiz. 3 yıl içinde bu hastanelerin tamamı hizmete girecek. Gelecek sene bu zamana kadar da 34 bin yatak kapasitesi ihalelerini yapmış olacağız" dedi.

İlk Ders Sağlık Bakanı'ndan
 
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Esenyurt Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Esenyurt Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı açılışına katıldı.
 
Müezzinoğlu, burada öğrencilere "Türkiye’de Sağlık Politikaları" konulu açılış dersini verdi. Törene Esenyurt Belediye Başkanı, İstanbul Esenyurt Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun yanı sıra üniversitenin öğretim üyeleri, öğrencileri ve veliler katıldı. Müezzinoğlu konuşmasında, “Her yıl 1 milyon 150 bin çocuğun dünyaya geldiğini, bunların yüzde 99,5’inin sağlıklı doğduğunu ifade ederek, hekimlerle toplumsal kültürün neredeyse normal doğumu da sezaryen yaptığını anlattı.
 
Bakan Müezzinoğlu, "Kendi kendimizi kandırarak, ikna ederek, bazen anneye sezaryenle doğan çocuğun daha zeki olduğunu söyleyecek kadar da bu işi istismar ederek bir yanlışlığı tıbba da hekimin kültürüne de yerleştiriyoruz. Halbuki yüzde 99,5’inin dünyaya sağlıklı geldiği nesilleri, biz sağlıklı bir yaşam ortamına ne kadar güçlü yerleştirebilirsek, hayatlarını da o kadar verimli, huzurlu yaşayabilecekler. Hamilelik döneminden başlayan, doğumla devam eden ondan sonraki süreçlerde her zaman hasta adayı üretmek gibi bir yanlış mantık" diye konuştu.
 
Müezzinoğlu, bireyin kendi elinde olan sağlıklı kalmanın gereklerini, "sağlıklı beslenme", "hareketli bir yaşam" ve "hayat felsefesinin doğru zemine oturması" şeklinde sıraladı. Şu anda 7-8 yaş gurubundaki çocukların yüzde 21-22’sinin kilolu ve obez olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, çocukların sağlıklı bir yaşam ortamından bir çok bahaneyle uzaklaştırıldığını söyledi.
 
"TÜRKİYE’YE SON 10 YILDA SAĞLIK TURİZMİ İÇİN 480 BİN-500 BİN KİŞİ GELDİ"
 
Türkiye’de son 10 yılda 77 milyonun sağlığa ulaşımının önündeki engellerin kaldırıldığını dile getiren Müezzinoğlu, Türkiye’nin sağlık tüketici olmada başarıyı yakaladığını ancak sağlık üreticisi de olması gerektiğini vurguladı.
 
Dünyada var olanın içine Türkiye’de üretilen konulmadığı zaman ülkenin sağlık hizmeti sunumunda bir süre sonra ekonomik veya sağlıksız yönetim nedenleriyle hizmet standardının arzu edilen ilerlemeye ulaşamayabileceğini belirten Müezzinoğlu, şöyle devam etti:
 
"Onun için 2023 vizyonunda diyoruz ki Türkiye, sağlık endüstrisinde iddialı olacak. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu alanda Türkiye farklı bir noktaya gelecek. Şu anda 56 bin yatak kapasitesini, 230 hastaneyi sıfırdan ileri teknolojiyle yapan dünyada tek ülkeyiz. 3 yıl içinde bu hastanelerin tamamı hizmete girecek. Gelecek sene bu zamana kadar da 34 bin yatak kapasitesi ihalelerini yapmış olacağız. Türkiye’de 2018’de 130 bin yatak kapasitesinin 90 binini son 5 yılda sıfırdan, yeniden yapmış bir ülke olacak."
 
Müezzinoğlu, Türkiye’nin sağlık turizminde iddialı olacağını ifade ederek, "İnşallah 2018’de yıllık sağlık turizmi geliri 10 milyar doları, 2023’te de 20-25 milyar doları yakalayacak. 2002’de Türkiye’nin sağlık hizmeti için dışarıya gönderdiği insan sayısı 110 bin-120 bin, ödediği para 1,5 milyar dolardı. Yurt dışından Türkiye’ye son 10 yılda sağlık turizmi için gelen 480 bin-500 bin kişi, ödedikleri para 2,5 milyar dolar" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER