banner51

İlişkilerimiz Güçlendi!

TÜSİAD ve Sabancı Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Enerji ve İklim Merkezi tanıtım toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İlişkilerimiz Güçlendi!
 
Bakan Yıldız, Türkiye’nin Irak’taki ilişkilerinde Erbil ile sınırlı kalması yönünde yapılan eleştirilere, Irak’ın 2040 yılına kadar dünyanın petrol tedarikiyle alakalı en önemli ülkelerden biri olduğunu belirterek, "2040 yılına kadar 14 milyon varil kapasite artışı olacak. Bunun en az 4 milyon varillik kısmı Irak’ta olacak. Nasıl olur da Türkiye Irak’taki konulara kayıtsız kalabilir. Kim söylüyor olursa olsun bu gerçeği örtemez ve kapatamaz. O yüzden Türkiye doğru bir tercih yapmıştır. Hem Bağdat’la hem Erbil ile bundan sonraki ilişkileri güçlü bir şekilde devam edecektir. Bağdat’taki meslektaşlarımla son derece verimli güzel toplantılar yaptık. Perşembe günü yüksek düzeyde stratejik işbirliği toplantısı yapılacak. Sayın Irak Başbakanı da gelecekler. Meslektaşlarımızla beraber enine boyuna bu konuları konuşma fırsatımız olacak" dedi.
 
Yıldız, Türkiye’nin önümüzdeki aylarda yeni firmalarla yeni anlaşmalar yapmak üzere hazırlık içerisinde olduğunu ifade ederek, "Bunu son derece önemsiyoruz. Bizim Bağdat’ta yapılan anlaşmalar çerçevesinde, Erbil’de yapılan anlaşmalar çerçevesinde Irak’taki enerji ticaret hacmini artıracaktır. Irak’ın istikrarsızlığı bizi ilgilendirir. Dolaysıyla İstikrarı da bizi ilgilendirir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER