İlim Ve Kültür Merkezi Olacak

Sivas’taki tarihi Buruciye Medresesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle kültürel, dini ve hayri amaçlarda kullanılmak üzere İl Müftülüğüne tahsis edildi.

İlim Ve Kültür Merkezi Olacak
1271 yılında Muzaffer Burucerdi tarafından yaptırılan ve son 10 yıldır Sivas İl Özel İdaresi tarafından kullanılan Buruciye Medresesi yaklaşık 2 hafta önce boşaltıldı. Tarihi Medrese daha sonra talep üzerine 10 yıl süreyle Sivas İl Müftülüğü’ne tahsis edildi. İl Müftülüğünün, medresede yapılacak bakım, onarım ve restorasyonun ardından burayı kültürel amaçlar, dini ve hayri hizmetlerde kullanacağı öğrenildi. Konuyla ilgili devrin gerçekleştirilmesi için bugün Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenlendi.
 
Toplantıda konuşan Sivas Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, "Tarihi mekanların asli hüviyetlerine uygun şekilde kullanımıyla ilgili genel müdürlüğümüzün almış olduğu bir karar doğrultusunda bu hayri vakıflardan bir tanesi olan Buruciye Medresesi’nin Sivas İl Müftülüğü’ne devri genel müdürlüğümüz tarafında yapılmıştır" dedi.
 
Sivas İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan ise, medresede yapılacak düzenleme ve çalışmalar hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "Medresenin adı ’Buruciye Medresesi İlim ve Kültür Merkeziolacak. Medresenin tüm faaliyetlerinden tüm vatandaşlarımız yararlanabilecek. Müftülüğün dışına çıkarak, camiye gelemeyen vatandaşlarımıza da ulaşmak istiyoruz. Ve burası da bunun için çok önemli bir mihenk taşı olacak. Ayrıca eğitim faaliyetlerimiz olacak. İçeride ki türbelerin bulunduğu odayı tanzim ettikten sonra Kuran saati olacak, her ay bir hatim indirilecek. Bayan ve erkek vaizimiz de olacak burada. Ve vatandaşlarımızın ailevi ve dini konulardaki sorularını yanıtlayacak. İdari odamız olacak, Diyanet yayın evinin kitaplarının tanıtılacağı bir bölüm olacak."
 
Konuşmaların ardından Karaca ve Balkan, protokol anlaşmasını imzalayarak medresenin devir teslimini gerçekleşti. Ardından Karaca, medresenin anahtarını Balkan’a teslim etti.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER