İlik Nakli Olacak Furkan, Yardım Bekliyor

Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde yaşayan, Akdeniz anemisi olarak da bilinen ’talasemi’ hastası 8 yaşındaki Furkan Demirtaş’ın ailesi, oğullarının ilik nakli olabilmesi için uluslararası ilik bankasına yatırılması gereken 2 bin Euro için hayırseverlerden gelecek yardımı bekliyor.

İlik Nakli Olacak Furkan, Yardım Bekliyor
Nazilli’de 20 yıl önce evlenen üç çocuklu 42 yaşındaki Cafer Demirtaş ve 37 yaşındaki Arzu Demirtaş çiftinin en küçük çocuğu ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi Furkan Demirtaş, 2.5 yaşında rahatsızlandı. Hastaneye götürülen Furkan’a, yapılan testler sonucunda Akdeniz anemisi teşhisi konuldu. Kan değerleri düştüğünde halsizleşen ve kıpırdayacak hali kalmayan Furkan Demirtaş’a, Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi’nde 20 günde bir kan verilmeye başlandı. Ancak küçük Furkan’ın iç organları, kandaki fazla demir oranından dolayı zarar görmeye başladı.
 
Furkan’ın tamamen sağlığına kavuşması ve hayata dönmesi için tek çarenin ilik nakli yapılması olduğunu öğrenen aile, önce 17 ve 18 yaşlarındaki kızları Aynur ve İlknur’dan örnek aldırdı. Ancak ilik uyum sağlamayınca, akraba taraması yapıldı. Bundan da sonuç alamayan aile, bu kez Furkan’a ilik donörü olması için çocuk yapmaya karar verdi. Beş yıllık çabalardan da sonuç çıkmayınca, uluslararası ilik bankasına müracaat edildi.
 
MÜJDELİ HABER KANADA’DAN GELDİ
 
Umutsuzca bekleyen Demirtaş ailesinin yüzü geçen ay Kanada’dan gelen telefonla gülmeye başladı. 27 yaşındaki gönüllü Kanadalının iliği, yüzde 90 uyum sağlayınca görüşmeler başladı. Antalya Medical Park Hastanesi’nde ekim ayında yapılacak ilik nakli için Sağlık Bakanlığı, hastane masraflarını karşılayacağını açıkladı. Ancak aile, uluslararası ilik bankasına devlet tarafından karşılanmadığını belirttiği 2 bin Euro’ya ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.
 
Asgari ücretle çocuklarını okutan ve zor geçindiğini söyleyen baba Cafer Demirtaş, ilik bankasına yatıracağı parayı bulabilmek için çalmadığı kapı bırakmadığını belirterek, "Sorun sadece bu parayı bulmakla da bitmiyor. Ameliyat sonrası tedavi süreci 6 ay ila 1 yıl arasında değişiyormuş. Yani bizim de Antalya’ya taşınmamız gerekiyor. İki büyük kızım, burada liseye gidiyor. Orada ev bulup taşınmamız ise ayrı bir masraf. Ne yapacağımı bilemiyorum" dedi.
 
YAŞITLARI OYNARKEN O CAMDAN BAKIYOR
 
Mahalledeki yaşıtları sokakta koşup oynarken küçük oğlunun onlarla birlikte oynayamadığını anlatan anne Arzu Demirtaş, "Biraz hareket etse halsizleşip yoruluyor. Arkadaşları sokakta oynarken, Furkan pencereden onları seyretmek zorunda kalıyor. Okuldaki dersleri de önceleri iyiydi ama 20 günde bir kan nakli için üniversiteye gitmemiz nedeniyel dersleri de aksamaya başladı. Bir an önce oğlumun sağlığına kavuşması için uzanacak yardım elini bekliyoruz" dedi.
 
AKDENİZ ANEMİSİ NEDİR?
 
Akdeniz anemisi, Akdeniz kansızlığı ya da tıptaki adıyla talasemi; Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından "beta talasemi" geninin kalıtımsal olarak geçen bir tür "kansızlık" hastalığıdır. Anemi (kansızlık) oluşmasına neden olan etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan "hemoglobin" molekülünün yapısındaki bozukluktur.
Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER