banner51

İki İlde 13 Ayrı Orman Yangını

Muğla’nın Fethiye ilçesinde öğle saatlerinde başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, şuan itibariyle Aydın ve Muğla’da 13 ayrı yangına müdahale ettiklerini belirtti.

İki İlde 13 Ayrı Orman Yangını

 

Saat 14.00 sıralarında Fethiye’ye bağlı İnlice köyü Kerpmeç Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Karacaören ve İnlice köyleri arasındaki bölgede hızla büyüyen yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli 1 adet uçak ve 2 adet yangın söndürme helikopterinin yanı sıra karadan da çok sayıda arazöz ve yer ekipleri tarafından müdahale edildi. Karacaören ve İnlice köyü sakinleri de ellerindeki kazma ve küreklerle söndürme çalışmalarına destek verdi.
 
Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım ve Fethiye Orman İşletme Müdürü Gürhan Zorlu, bizzat olay yerinde gelerek söndürme çalışmalarını merkezinden yönetti. Yaklaşık 3 saat süren yoğun mücadelenin ardından kontrol altına alınan yangında, 1 hektar ormanlık alan zarar gördü. Fethiye’deki yangının kontrol alındığı sırada Milas’ın Ören beldesinden gelen ihbar üzerine hava ekipleri yeni yangın bölgesine sevk edildi.
 
AYDIN VE MUĞLA’DA 13 YANGIN DEVAM EDİYOR
 
Fethiye’deki yangının havadan ve karadan müdahale sonucu kontrol altına alındığını açıklayan Orman Bölge Müdürü Yıldırım, “Şuan Milas’ın Ören beldesinden yeni bir ihbar aldık. Durumu tam olarak bilmiyoruz ama hava ekiplerimizi bölgeye yönlendirdik. Bugün itibariyle Aydın ve Muğla’da 13 ayrı noktada yangına müdahale ediyoruz. Çık şükür hemen hepsini küçük çapta atlattık. Ekiplerimiz son 1 aydır teyakkuz halinde hazırda bekliyor. İhbarı aldığımız andan itibaren 1 dakika içerisinde çıkış yapıyor ve ilk 10 dakikada müdahale etmeye gayret gösteriyoruz” dedi.
 
’’VATANDAŞLARIMIZ DİKKATLİ OLSUN’’
 
Hava koşullarının yangınlara çok müsait olduğunun altını çizen Yıldırım, uyarılarda bulunarak, “Vatandaşlarımızdan özellikle Ramazan ayı ve sonrasındaki 1 ay içerisinde daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Çünkü nem oranı çok düşük ve hava rüzgarlı. Bu durum hem yangınların başlamasını kolaylaştırıyor hem de ekiplerimizin müdahalesini zorlaştırıyor. Vatandaşlarımızı bu dönemde özellikle piknik ateşi ve anız yakmamaları konusunda uyarıyoruz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER