'İdam Cezasını Geri Getirmeyi Tartışmalı'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın minibüs şoförü tarafından bıçaklandıktan sonra yakılarak öldürülmesi gibi toplum vicdanını yaralayan bu tür olaylarda idamın geri getirilmesinin düşünülebileceğini söyledi. Zeybekçi, "Türkiye idam cezasını geri getirmeyi tartışmalı" dedi.

'İdam Cezasını Geri Getirmeyi Tartışmalı'
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ak Parti Kadın Kolları Olağan Kongresi’ne katılmak için geldiği Manisa’da partisinin İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Bakan Zeybekci’yi Ak Parti Manisa İl Başkanı Zülfikar Gürcan, Ak Parti Manisa milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi, Recai Berber ve Muzaffer Yurttaş karşıladı. Bakan Zeybekci, 7 Haziran seçimleri yaklaştıkça siyasetin hızlandığını ve rekabet artmasının demokrasi için şenlik olduğunu söyledi. Zeybekci, kongreleri düğün havasında yaptıklarını dile getirerek, yeni seçilen il ilçe başkanlarını kutladı.
 
Ziyarette gazetecilerin soruların da yanıtlayan Bakan Zeybekci, Mersin’de öldürülüp yakılan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ile ilgili bir soru üzerine, toplum vicdanını yaralayan bu olaylarda idamın getirilmesinin düşünülebileceğini söyledi. Bakan Zeybekci, şöyle dedi:
 
"Sosyal medya üzerinden yapmış olduğumuz açıklamada da öncelikle kızımıza, yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. O güzel yavrumuz, genç kızımız hepimizin yavrusudur. Benim de aynı yaşlarda çocuklarım, kızım var. Rabbim o yavrumuzu cennetin en güzel yerine alsın. Diğer taraftan, Türkiye bazı şeyleri yeniden tartışmalı diye düşünüyorum. Bu şekilde insanlık suçu, nefret suçu, bu şekilde toplumun tüm duygularını rencide eden, toplumu infiale sürükleyen bu tarz olaylarda yine hassasiyetle yine akıllar tartışarak idam cezasını geri getirmeyi tartışmalı Türkiye. Bu benim kendi görüşüm. Siyaset bunu tartışmalı, Meclis bunu tartışmalı, bütün bazı popülist münazaraların dışında, akılla tartışılmalı diye düşünüyorum."
 
Toplum vicdanının yaralandığını ifade eden Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:
 
"Milletin kamu vicdanını rahatlatacak cezalandırma sistemleriyle, böyle özel durumlarda, Türkiye olarak bir çözüm yolu üretebiliriz diye düşünüyorum. Tabi Türkiye’nin hafızasında idam edilmiş masum insanlar var. Türkiye’nin hafızasında yaşı büyütülerek idam edilmiş çocuklar var. Türkiye’nin hafızasında idam edilerek bir demokrasi şehidi olarak tarihe geçirdiği başbakanlar ve bakanlar var. Onun için bu hassasiyetlere de dikkat edilebilir. Türkiye’de bu tarz, Özgecan kızımız, yavrumuz, ondan önce masum çocuklar, babasının dükkanına giderken kaçırılarak hunharca işkence edilerek öldürülen yavrular oldu. Küçük çocukları kaçırıp, başka şehre götürerek, sabi (Günahsız, 0-7 yaş grubundaki çocuk) dediğimiz çocukları katleden caniler vardı. Bunlar toplum vicdanında çok büyük yaralar açmıştır. Bunların gereğinin hukuk içinde, demokrasi ile akılla yapılması gerekir. Bunu yaparken toplumun hafızasındaki kötü hatıraları canlandıracak şeylere meydan vermeyecek düzenlemeler yapılmalı. Şahsi görüşüm Türkiye kamu vicdanını rahatlatıcı bir şekilde, insanlık suçu, millete karşı, insanlığa karşı işlenmiş olan böyle bir suçta gerekli cezayı verebilmeli."
 
Bakan Zeybekci daha sonra AK Parti İl Kadın Kolları Kongresi için tarihi bedestene geçti.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER