banner51

Hunter, Sinagoga Hayran Oldu

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Edirne  Valisi Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret ederken, kentteki Musevi Mezarlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarımı sürdürülen tarihi sinagogu gezdiğini ve hayran kaldığını söyledi.

Hunter, Sinagoga Hayran Oldu
 
Başkonsolos Charles F. Hunter, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Başkonsolos Hunter, Edirne’de Osmanlı Kültüründen Dekoratif örnekler ve Edirne Sarayı İznik çinileri adlı kitap hediye etti. ABD’li Hunter ise Vali Şahin’e ’Washington D.C.’ isimli kitabı hediye etti. Edirne’ye ikinci kez geldiğini anlatan ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarımı süren tarihi sinagogu gezdiğini ve hayran kaldığını söyledi. Sinagogun beklediğinden çok daha fazla kendisini etkilendiğini söyleyen Hunter, şöyle dedi;
 
"İstanbul Başkonsolosu olmama rağmen, görevim yerim sadece İstanbul değil. 13 ilin içerisinde olduğu bir bölgeden sorumluyum. Buradaki bütün illerle ilişkilerimizi iyi tutmaya çalışıyoruz ve ziyaret ediyoruz. Edirne’ye yaptığım iki ziyarette de bu kentin zengin tarihi ve kültürel mirasıyla ilgili eserleri görme imkanım oldu. İlk geldiğimde Selimiye Camii’ni ziyaret etmiştim. Bu sabah Musevi Mezarlığı’nı ve sinagogu ziyaret etme imkanı buldum. Orada yapılan restoran çalışmalarını büyük bir hayranlıkla gözlemledim. Daha sonra George Bulgar kilisesini görme imkanı buldum. Bütün bu eserlerin Edirne’de varlığı, bütün dünyadan insanların buraya gelerek ziyaret etme imkanı olması zaten kentin zengin tarihi kültürel mirasını gösteren öğeler. Bunların bundan sonra da korunarak devam ettirileceğinden eminim. Bunların Edirne’de olması, Edirne için büyük avantaj."
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER