Hükümetten Çok Sert Tepki

Suruç'taki korkunç saldırının ardından Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'dan çok sert tepki geldi. Akdoğan ''Alçakları lanetliyorum'' dedi.

Hükümetten Çok Sert Tepki
Saldırıyı lanetleyen Akdoğan şu mesajları paylaştı:
 
-Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum.Devlet, hükümet ve millet olarak bunları boşa çıkaracağız
 
-Türkiye'ye, milletimizin birlik ve bütünlüğüne, huzur ve barışa yönelen bu tür terörist saldırılar hiçbir şekilde hedefine ulaşamayacaktır
 
-Suruç'taki ALÇAK saldırıyı ve insanlıktan nasibini almayan ALÇAKLARI lanetliyorum.
 
'BU BİR KATLİAM'
 
HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ise, Suruç'taki patlamayı "bu bir katliam" olarak nitelendirdi. Patlama konusunda henüz ellerinde ayrıntılı bilgi olmadığını, ancak çok sayıda ölü ve yaralı oludğuna ilişkin bilgiye ulaştıklarını söyledi.  Bölgede bir cenazede olan vekiller, acilen patlama yerine harekete geçtiklerini, halen yolda olduklarını söyleyen Buldan, kendilerinin ise sağlık bakanlığı üzerinden bölgeye ambulans göndermeye çalıştıklarını söyledi. 
 
'NET BİR BİLGİ YOK'
 
Çoğunlukla İstanbul'dan gelen Türk ve Kürt gençlerin Kobani'ye geçmek için en son kendisinden yardım istediğini belirten Buldan, bu gençlerin Kobani'de 3-4 günlük etkinlik çerçevesinde kütüphane, park ve orman yapmayı planladıklarını kaydetti. Buldan, ölü ve yaralı sayısı hakkında şu an ellerinde net bir bilgi olmadığını da belirtti.
 
'GRUPTA CANLI KALMADIĞI SÖYLENİYOR'
 
Habertürk canlı yayınına katılan HDP Milletvekili Leyla Güven, "Ben yoldayım 15 dakika sonra orada olacağım. Katliam büyük. Canlı bomba olma ihtimali çok yüksek. Yaralılar bile parçalanmış. Bu katliamı planlayanlar tarihte lanetlenecekler. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak da güvenlik sağlanamamışsa bunun sorumluluğu gerçekten ağırdır, hesabı verilecektir. Çok büyük bir katliam yaşandı. Ölü sayısı için kuşkulu bilgiler veriliyor, grupta canlı kalmadığı söyleniyor" açıklamasında bulundu.
 
'SURİYE'YE BENZEYEBİLİRİZ'
 
AK Parti Mersin Milletvekili Muhsin Kızılaya ise şunları söyledi:
 
"Bugün teröre şiddete bombaya silaha karşı omuz omuza durmanın günüdür. Kendi siyasi kimliklerimizi bir tarafa bırakarak, allah korusun can kaybı hakkında net bilgiler yok ama 10 kişinin öldüğü bilgisi var. Bu sayı artarsa bu ülke bunu ne kadar kaldırabilir? Bir ateş çemberi içinde yaşadığımızı biliyoruz. Biz de diyoruz ki baştan beri biz ülkemizi ateş çemberinin dışında tutuyoruz, bu ateşin kıvılcımların buraya gelmemesi için bir şeyler yapma, iç barışı muhafaza etmek, silaha dayalı ortaya çıkacak bir fikre kapılmamak, çok kısa süre içerisinde biz de suriye'ye yada başka ülkelere benzeyebiliriz.
 
Ortadoğu'nun demokratik tek ülkesiyiz. Bu istikrarı bu barışı hakikaten de nasıl desem kıskanan bir sürü güç var, yapılanma var. Yanıbaşımızda allah adına bomba patlatan cani örgüt var, öte yandan silahtan tekrar bahsedenler var. Bugün PKK yetkilisi silahlanın çağrılarını yapanlar var. Bütün bunlara karşı, siyasi düşüncelerimizi, dini inanışlarımızı bir kenara bırakmalıyız. Bu bir katliamdır. Bu katliamın benim siyasi görüşümden başkasına yapılmış olması bunun katliam olduğnu değiştirmez. Hepimiz el ele verip şiddetli bir karşı duruş sergilemeliyiz.
 
'BÜYÜK İHTİMALLE DAEŞ'
 
DAEŞ sadece Türkiye'nin bir sorunu değil. Baştan itibaren DAEŞ'in terör örgütü olduğu teşhisini koyan ilk ülke Türkiye'dir. Bu sadece bizim sorunumuz değil. Allah korusun büyük ihtimalle DAEŞ parmağı olduğu kesin gibi bir hadiseyle karşı karşıyayız.  Bu çıkarsa ortaya bu suruç'la bitmeyeceğini bilmemiz gerekiyor. Dünya hassasiyet göstermediği sürece, çok enteresan fırsatlar yakalayıp bunu da kullanırlar. Bizim yapmamız gereken şey, dışardan çok içerde destektir. Memleketin istikrarı barışı bozulduğu zaman hep birlikte altında kalacağız. Barış bozulursa, istikrar bozulursa, huzursuzluk parti ayrımı yapmaz. Aynı şekilde etkiler. Bizim çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği tehlikeye girer.
 
CHP’Lİ VEKİL: YARALILAR İÇİN KAN ARANIYOR
 
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Suruç'taki patlamada yaralananlar için Suruç Devlet Hastanesi'nde kan ihtiyacı olduğunu Twitter'dan duyurdu.
 
'SALDIRIYI NORMAL KARŞILADIM'
 
HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Suruç ilçesinde Amara Gençlik ve Kültür Merkezi'nde yaşanan intihar saldırısıyla ilgili olarak, "Saldırıyı anormal karşılamadım. Rojava’daki yenilgilerinin acısını burada çıkarmaya çalışıyorlar. Saldırının asıl hedefi ne Suriye ne Irak’tır, hedef o ülkelerden daha laik olan Türkiye’nin bütünüdür. Ama Türkiye bunun farkında değildir." dedi.
 
'AKLA GELEN BELLİ'
 
HDP Milletvekili Ziya Çalışkan saldırıyla ilgili olarak, "Saldırının amacı 19 Temmuz Rojova devriminin yıldönümü. IŞİD'in bir eylemi olarak düşünüyoruz. Akla gelen belli zaten. Bir intikam saldırısı, barbalık olarak düşünüyoruz. 20'nin üzerinde yaralı arkadaşımız var. Vatandaşlarımız hastanede. Kitlesel bir destek var" açıklamasında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER