'Hukuk Devletinin Varlığı Şarttır'

Gaziantep Baro Başkanı Avukat Ali Elibol, 5 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD’e yönelik protesto gösterileriyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Bunun çözümünün ön koşulu, bütün etnik grupların devlete güven duymasını sağlamak için bütün etnik gruplara eşit davranan bir devletin yani kısacası bir hukuk devletinin varlığı şarttır" dedi.

'Hukuk Devletinin Varlığı Şarttır'
Gaziantep Barosu yönetim kurulu, kentte devam eden IŞİD protestolarında, karşıt görüşlü gruplar arasında çıkan 5 kişinin öldüğü, 3’ü polis 20 kişinin de yaralandığı olaylarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Baro binasında düzenlenen toplantıda hazırlanan basın açıklamasını okuyan Baro Başkanı Avukat Ali Elibol, sınır ötesinde yaşanan iç savaşın Türkiye’ye sıçratılmak istenildiğini söyledi. Yaşanan olayların bazı tarafları sevindirdiğini ifade eden Elibol, şunları söyledi:
 
“Kimilerin göre Güneydoğu sorunu, kimilerine göre terör, kimilerine göre ise Kürt sorunu olarak tanımlanan sorunların ’çözüm süreci’ adı altında gündeme alınmasını son derece önemsiyor; soğukkanlı, ön yargısız ve gerçekçi yaklaşımlarla çözüm aranmasını diliyoruz. Ülkemizin temel sorunlarının başında gelen bu sorun çok dikkatli ve soğukkanlı yaklaşılması gereken, özensizlik ve duyarsızlığa asla tahammülü olmayan bir konudur. Bunun çözümünün ön koşulu, bütün etnik grupların devlete güven duymasını sağlamak için bütün etnik gruplara eşit davranan bir devletin yani kısacası bir hukuk devletinin varlığı şarttır."
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER