HSYK Protesto Edildi

Ankara Hukukçular Platformu öncülüğünde toplanan çok sayıda kişi, bildiri yayınlayan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerini protesto etti.

HSYK Protesto Edildi

 

HSYK önüne gelen Ankara Hukukçular Platformu üyeleri ve AK Partili çok sayıda kişi, ‘Siyaset siyasetçilerin işi, yargı işine baksın’, ‘Siyaset yapacaksan, cübbeni çıkarda gel’, ‘Adalet mülkün temelidir’ ve ‘Adaleti katletmeyin’ yazılı dövizler açarak eylem düzenledi. Grup adına açıklama yapan Eyüphan Korkmaz, HSYK’nın açıklamayı görülmekte olan bir davayı etkilemeye yönelik yaptığını ve etkilediğini belirterek, “Yalnız darbe dönemlerine özgü bir hızla Danıştay, acilen yürütmeyi durdurma kararı vermiş ve bu kararla yüksek yargı zan altında bırakılmış ve adalete olan güven duygusu zedelenmiştir. Buna sebebiyet veren HSYK üyelerinin yürürlükte bulunan mevzuata göre yargılamalarının zorluğuna güvenmemeleri ve bu kara lekeyi silmek için istifa etmeleri gerekmektedir” diye konuştu.
 
Korkmaz, şunları kaydetti:
 
“Anayasamızın 138/2 fıkrasında ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ hükmü mevcuttur. Bu bildirinin altına imza atan üyeler, bu Anayasal hükmü de açıkça çiğnemiştir.”
 
Protestonun ardından grup üyeleri ellerinde bulunan dövizleri HSYK’nın bahçesine atarak olaysız şekilde dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER