banner51

'Hoca'nın Şifresi' Filmine Tepki

Diyanet-Sen Trabzon Şubesi Başkanı Metin Aydın, din adamlarının küfürbaz ve sahtekar olarak gösterildiğini iddia ettiği ’Oflu Hocanın Şifresi’ filmine tepki gösterdi. Aydın, "Bu filmin, televizyonda gösterilmemesini istiyoruz. Eğer gösterilecekse de toplumumuzun bu konuda duyarlı olmasını, bu filmi izlemeyerek tepki göstermesini istiyoruz" dedi.

'Hoca'nın Şifresi' Filmine Tepki
 
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Diyanet-Sen Trabzon Şube Başkanı Metin Aydın, vizyondaki ’Oflu Hoca’nın Şifresi’ adlı filme tepki gösterdi. Din görevlileri olarak, Karadenizliler’in mizah duygusu yüksek, sanat ve ifade hürriyetine saygılı olduklarının altını çizen Aydın, şunları söyledi:
 
"Bununla birlikte Oflu Hocanın Şifresi filminden, hem Of, hem de din adamların adına rahatsızlık duyduğumuz bilinmelidir. Aslında her kişi ve kurum için geçerli olmakla birlikte dini ve manevi, kurum ve şahsiyetlerin konu alındığı sanatsal ve edebi etkinliklerde daha fazla özen gösterilmesi zarureti vardır. Eğer Oflu hocalarla ilgili film yapılmak isteniyorsa, Of’ta geçmişte binlerce talebe yetiştiren Hacı Hasan Efendilerin konu alınması gerekir. Sırf ifade, duygu ve düşünce özgürlüğü adına bir camianın hedef alınarak imamların küçümsenmesi, imamların yanlış şekilde topluma lanse edilmesi şeklinde yapılan bu filmin, televizyonda gösterilmemesini istiyoruz. Eğer gösterilecekse de toplumumuzun bu konuda duyarlı olmasını, bu filmi izlemeyerek tepki göstermesini istiyoruz."
 
Metin Aydın, filmi çok da fazla incelemeye gerek olmadığını vurgulayarak, "Bu filmde sergilenen din görevlisiyle mevcut olan din görevlileri arasında bağlantı yok. Bir din görevlisinin belden aşağıya konuşması izah edilemez. İşin mizahi tarafı bir yana ama olmayan din görevlisi karakteri var. Din görevlilerimiz içinde bu tip imam olmadığı halde neden böyle bir din görevlisi profili topluma yansıtılıyor? İşin bu tarafı da düşündürücü. Topluma güzel örneklerin sunulmasını istiyoruz" diye konuştu.
 
Aydın, din görevlilerinin rotasyon, vekil ve fahri çalışanlar gibi sorunları olduğunu da belirterek, bunlara çözüm bulunmasını istedi.
 
OFLU HOCANIN ŞİFRESİ
 
Yönetmenliğini Adem Kılıç’ın yaptığı Oflu Hocanın Şifresi filminde, Çetin Altay, Ahmet Varlı, Köksal Engür, Didem Balçın, Başak Daşman, Tarım Papuççuoğlu rol alıyor. Daha önce ’Sümela’nın Şifresi’ filmine imza atan Adem Kılıç’ın yönetmenliğini üstlendiği komedi filmi, yerel bir futbol takımı olan Doğanspor’un yeni başkanınlık seçimleri için iki aday arasında gelişen eğlenceli rekabeti konu ediniyor. Oflu Hoca’nın günleri karmaşayla geçmektedir. Yerel bir kanalın programında çıkar, fırında çalışır ve babasıyla başı sürekli derde gider. Gençliğinde yer aldığı Doğanspor futbol kulübünde yaşanan son gelişmeler de işlerin tuzu biberi olur. Oflu Hoca ve diğerlerine göre kulübün yeni başkanı olmak isteyen Müeahhit Ahmet bu koltuk için uygun isim değildir. Bu nedenle Oflu Hoca da başkanlık için adaylığını koymak zorunda kalır ve aralarında esaslı bir rekabet başlar.
Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2014, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER