'Hocalı Şehitleri' Anısına Park Açıldı

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde, ’Hocalı Katliamı’nın 23’üncü yıldönümünde, ’Hocalı Şehitleri’ ismi verilen park törenle açıldı.

'Hocalı Şehitleri' Anısına Park Açıldı
Açılışı yapılan parkın bulunduğu Turgutlar Mahallesi’ndeki törene; MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Sezer, Turgutlu Belediye Belediyesi eski Başkanı Yunus Erkan, MHP Manisa milletvekili aday adayı Ahmet Orhan, Azerbaycan Derneği Genel Başkanı Enver Türkoğlu, Azerbaycan Diaspora Bakanlığı görevlisi Kerem Memmedov, Azerbaycan Derneği Manisa İl Başkanı ve şehir meclisi üyesi Ender Solhan, ADD Turgutlu Şube Başkanı Ali Tezcan, daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Türk ve Azeri milli marşlarının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Azerbaycan Derneği Manisa İl Başkanı Ender Solhan, "Bu zulüm acı ve korkunçtur. Bizler burada şehitlerimize şükranlarımızı sunmak için bu parkın açılışını gerçekleştiriyoruz. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.
 
Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Sezer de "Hocalı’da 613 Türkümüz katledildi. Aradan geçen 23 yıla rağmen sorumluları adaletin karşısına çıkmadı. Bu sorumluları adaletin karşısına çıkarmak bizim en büyük borcumuz. Turgutlu Belediyesi olarak şehitlerimize şükran sunmak adına bu parkı açmak için bir karar aldık. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum" dedi.
 
HOCALI SÖZÜN BİTTİĞİ YERDİR
Ardından açılış kurdelesini kesmek için kürsüye çıkan MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan şunları söyledi: "Belediyecilik sadece yol, kanalizasyon yapmak değildir. Böyle manevi duygulara da tercüman olmak demektir. Bu parkın açılmasında emeği olan Belediye Başkanımız Turgay Şirin’e ayrıca teşekkür ediyorum. Atatürk Azerbaycan’ın kederi kederimiz, sevinci sevincimiz demişti. Bu aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün de bu önemli mirasına sahip çıkmaktır. Sadece Azerbaycan’ın sevincini değil bugün burada olduğu gibi kederini de paylaşarak Atatürk’ün mirasına da sahip çıkmıştır. Atatürk’ün öğüt ve nasihatini aynı zamanda Turgutlu Belediyesi bu parkı açmakla yerine getirmiştir. Hocalı sözün bittiği yerdir. Bizler ağlarken bile içimizden ağladık. Sevinçlerimizi yüksek sesle, acılarımızı içimizden ağlayarak gerçekleştirdik. Bu ise bize şunu getirmiş oldu. Beş milyon Türk’ü Balkanlar’da Kafkaslar’da Anadolu’da katledenler bugün Türkiye’yi katliamcı olarak ifade etmeye başladılar. Bunun bir tek sebebi var. Bugün burada yaptığımız gibi acılarımızı sembolleştirmemek, acılarımızı bir daha yaşanmasın diye bu şekilde acılarımız yaşatacak parklar, hatıra ormanları yapmadığımızdandır. Bugün Avrupa bizi soykırımcı olarak itham etmek istiyor. Ama 23 sene önce gerçekten yaşanan bir soykırıma gözlerini kapatarak görmezden gelmeye çalışıyorlar. Bizim bu tür anıtlarımız, parklarımızı bu sebepten dolayı çok önemlidir. Bunlar belediyesi asli görevi değil milli bir görevidir. Meclis’te Hocalı’yı meclis olarak andık ve bu vahşeti kınadık. Meclisinde 26 Şubat’ı ’Hocalı Soykırımı’ anma günü olarak kabul etmesi için çağrıda bulunduk." 
 
Ardından dualar eşliğinde parkın kurdelesi protokol üyelerince kesildi. 1.5 dönüm arazi üzerine kurulu Hocalı Şehitleri Parkı’nda mini futbol sahası ile oturma alanları bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2015, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER