banner51

'Hiçbir Suriyeliyi Açıkta Bırakmayacağız'

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kentte 4 bin 219 Suriyelinin kayıt altında olduğunu, 800-900 kişinin ise kayıt dışı bulunduğunu tahmin ettikleri, bunların hiçbirinin açıkta ve soğukta bırakılmayacaklarını söyledi.

'Hiçbir Suriyeliyi Açıkta Bırakmayacağız'
 
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Yardımcısı Aziz İnci, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mustafa Ertürk, kentte bulunan Suriyelilerle ilgili Valilik Toplantı Salonunda bilgilendirme toplantısı yaptı. Kentteki Suriyelilerin temel sağlık, eğitim ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Vali Güzeloğlu, şunları söyledi:
 
KAYIT DIŞI 800-900 KİŞİ VAR
 
"2011 yılında başlayan Suriye’deki karışıklıkta ülkemize Suriyeli vatandaşlarımız gelmeye başladı. Kocaeli’nde 4 bin 219 Suriyeli kayıt altına alındı. 330 Suriyeli de ikamet tezkeresi yani pasaportlu ve kimlik belgelidir. Diğer Suriyelilere tanıtım kartları tanzim edilmiş, adres, kişi bilgileri bu kartlara işlenmiştir. Kendilerinin temel tüm ihtiyaçlarını karşılamak ve sağlamak durumundayız. Sağlık, temel sosyal ihtiyaçlar, eğitim ihtiyaçları karşılanmaktadır. 800-900 arasında da kayıt altına alacağımız Suriyeli vatandaş olduğunu tahmin ediyoruz" diye konuştu.
 
AÇIK ALANDA SURİYELİ KALMADI
 
Açık alanda Suriyeli vatandaşların kalmadığını söyleyen Vali Güzeloğlu konuşmasını söyle sürdürdü:
 
"Barınma konusunda açık alanı kabul etmemiz mümkün değil. Bu anlamda ikameti sabit bir adrese dayalı olmayan vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldı. Büyükşehir sosyal tesisleri ve valiliğimize bağlı geri gönderme merkezlerinde vatandaşlar yerleştirildiler. İklim şartlarından etkilencek durumda olan vatandaşlar dışarıda kalmadı. 800- 900 kayıt alacağımız Suriyeli vatandaşın Kocaeli bölgesinde olduğunu tahmin ediyoruz. Bu vatandaşların tanıtma kartlarıyla tespitini yapacağız. Hiç kimseyi açıkta soğukta ve olumsuz şartlarda bırakmak istemiyoruz" diye konuştu
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER