banner9

'Hiçbir Müsamaha Göstermeyiz'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Van’da, partisi tarafından düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Bakan Soylu, "Şunu çok net söylüyorum, demokrasiyle ve hukukun üstünlüğüyle belediyeleri yönetenler başımızın üzerindedir. Ama yerel yönetimlerini terörün lojistiği olarak kullananların hesabını göreceğimizi bütün herkesin bilmesin istiyoruz. Hiçbir müsamaha göstermeyiz" dedi.

'Hiçbir Müsamaha Göstermeyiz'
AK Parti Van İl Başkanlığı’nın Merkez İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen bayramlaşma programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, AK Parti Van milletvekilleri Beşir Atalay, Burhan Kayatürk, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda ve partililer katıldı. Burada konuşan Bakan Soylu, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, şunları söyledi:
 
"Millet olmanın en önemli unsurlarından birisini daha o gün yaşadığımız, ertesi gün yaşadığımız, yaklaşık 27 gün boyunca meydanlarda yaşadığımız o heyacanla o birlikle anlattık. Sadece 780 bin kilometre karelik bu cağrafya değil, dünyada bize demokrasiyi yukarıdan bakarak anlatmaya çalışanlara aslında demokrasinin 21 Yüzyıl’da milletleşmenin ana unsuru olduğunu bir kere daha anlattık. Türküyle ,Kürdüyle, Lazıyla Çerkeziyle, 79 milyon vatandaşıyla birlikte biz biriz ve beraberiz bunu anlattık. Van’a teşekkür ediyorum. Minnetarım. müteşekkiriz, Van’a şükran borçluyuz. Sadece Ankara ve İstanbul’da tankların önüne çıkanlar, o aziz millet şu çıplak elleriyle beraber, Türkiye’nin yarınını değiştirmeye çalışanlarla ve bu ülkeyi işgal etmeye çalışanlara karşı eğer sizin tanklarınız varsa, eğer sizin F- 16’larınız varsa eğer sizin helikopterle tarayan insanlarımızı öldürmeye şehit etmeye çalışan silahlarınız varsa, bizim iman dolu yüreğimiz var. O insanların cesaret aldığı yer, sadece Ankara sokakları değildi. Kulaklarına şu geldi. Van’da, Muş’ta her yerde binlerce insan sokakta. Meydanlara çıkışınız ülkemizin geleceğini muhafaza etmek kadar ülkemizin geleceğini, geçmişini, demokrasini hukuk devletini, sosyal devletini, kardeşliğimizi ve bugüne kadar yaşadıklarımızın tamamını biz ülkeimizin sahibiyiz, biz medeniyetimizin sahibiyiz. biz yarınımızın sahibiyiz. Biz demokrasimizin sahibiyiz diyenlerin anlayışını ortaya koydunuz."
 
Dünkü saldırıya da değinen Bakan Soylu, Van halkına geçmiş olsun dileklerini sundu. Bakan Soylu, "Orada yabancı uyruklu bir dostumuzu ziyaret ettik. Ne dedi biliyor musunuz? Orası onların memleketi değil. Ama ’Bakan bey burası bizim memleketimizdir.’ Çok güçlü ve kudretli olmamız gereken bir zaman dilimindeyiz. Onlar bizim ilerlememizi istemiyorlar. Onlar değerlerimizle buluşmamızı istemiyorlar. Onlar her Allahuekber bu minarelerde bu semada buluştuğu zaman rahatsız oluyorlar. Ay yıldızlı bayrağımız dalgalandıkça rahatsız oluyorlar. Onlar Türk kardeşimizle Kürt kardeşimizin birbiriyle kucaklaşmasından rahatsız oluyorlar" dedi.
 
Dünyanın en pahallı arazisinde oturduğumuzu dile getiren Bakan Soylu, "Üzerimize gelmelerinin sebebi budur. Bu araziyi bir şekilde ucuzlatmaya çalışıyorlar. Bilmelisiniz ki planlanan darbeler de Gezi olayları da 17-25 Aralık darbeleri de 6-7 Ekim meseleleri de DAİŞ de, PKK da FETÖ de bilmenizi istiyorum ki bu sebeptendir. Biz bu coğrafyanın sahibiyiz. Biz Anadolu topraklarının sahibiyiz. Biz kardeşliğimizden ödün vermeyeceğiz. Ne ortaya koyarlarsa koysunlar, hedeflerimizden de şaşmayacağız" dedi.
 
Belediyelere kayyum atanmasına da değinen Bakan Soylu, şöyle konuştu:
 
"Halkın oyuyla gelen, ben seçildim istediğimi yaparım diyenlere ister teröre malzeme veririm, ister dağa buradan lojistik sağlarım. İster adam gönderirim diyenlere karşı, bizim söyleyecek sözümüz olmayacak mı? Demokrasi adına, hukukun üstünlüğü adına, milletimiz adına bu ülkenin kaynaklarıyla, bu ülkenin vergileriyle birlikte belediyeden milletimize vatandaşımıza hizmet gelmesi gerekirken, o hizmeti yapmak yerine bu milletin o fitne tuzağa düşmesi için, elinden geleni yapanlara bir sözümüz olmayacak mı? Hani hukuk millet niçin bize oy verdi? Hukukun üstünlüğünü devam ettirmemiz için. Demokrasiyi geliştirebilmemiz için, milletin hakkını ve hukukunu savunabilmemiz için. Verdiği her kuruş verginin ’ben seni seçiyorum bunu sana emanet ediyorum’ derken eğer biz buna rıza gösterir buna ses çıkarmazsak birileri laf söyleyecek diye geri adım atarsak, bu aldığımız oyları bize verilen emaneti hak etmemişiz demektir. Onun için şunu çok net söylüyorum, demokrasiyle ve hukukun üstünlüğüyle belediyeleri yönetenler başımızın üzerindedir. Ama yerel yönetimlerini terörün lojistiği olarak kullananların hesabını göreceğimizi bütün herkesin bilmesin istiyoruz. Hiçbir müsamaha göstermeyiz."
 
İndirilen tabelalara da değinen Soylu, "Dün Diyadin’de hem Türkçe hem Kürtçe tabelayı indirdiler. Bir dakika bile düşünmedim, düşünmedik. Çünkü haykırarak da söylerim. Türkçe ne kadar benim dilimse Kürtçe de o kadar benim dilimdir. Biraz önce Tendüreğin eteklerindeydik. Korucu şehidimizi ailesini ve o güzel insanları ziyaret ettik. Ufak da bir iş yaptık. Yarın da Trabzon’a gideceğim ya. Orada Sercem diye güzel bir kardeşimiz var. 14 yaşında Mahmut, 10 yaşında yine şehidimizin oğlu var Ömer. Dedim ki ’Birisi Galatasaraylı, öbürü Beşiktaşlı.’ Dedim ki ’Size takımınıza bir şey söylemem tutun. Ama yarın varır varmaz 3 tane Trabzonspor forması göndereceğim.’ Ama o kadarla da bırakmayacağım. İnşallah çocukları Trabzon’da stat açılışı var. Buradan alacağım. Oraya getireceğim. Cumhurbaşkanımızla birlikte onları buluşturacağım. Bilmenizi isterim ki o çocuklar bizim her şeyimizdir" diye konuştu.
 
Konuşmasının ardından Bakan Soylu’ya üzerinde 15 Temmuz darbe girişiminin temsili yağlı boya tablosu hediye edildi.
 
Bakan Soylu daha sonra okul önünde partililerle bayramlaştı. Burada İş Kur işçilerinin ’Bakan buraya’ sloganlarıyla karşılaşan Bakan Soylu daha sonra İşkur işçilerinin yanına giderek sorunların çözülmesi adına girişimlerde bulunacağını söyleyerek Van’dan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER