banner51

HGS Çileden Çıkardı!

Otoyol ve köprü geçişlerinde trafik akışını hızlandırmak için uygulanan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) uygulamasında kesilen cezalar Kocaeli’deki kamyoncuları tepkisine neden oldu. 30 yıldan bu yana kamyonculuk yaparak geçimini sağlayan Ali Özdemir 49 bin lira HGS borcu biriktiğini ve kesilen HGS cezaları karşılığında kamyonunu devlete verse bile borcunu karşılamadığını söyledi.

HGS Çileden Çıkardı!
 
Kocaeli’de taşımacılık yapan kamyoncular, HGS sisteminin uygulamaya geçmesinden bu yana sürekli sistem hatası olduğunu öne sürerek, bu hatalar nedeniyle kendilerinin mağdur edildiğini, yeterince kontör yüklü HGS geçiş kartı olmasına rağmen ’Kaçak geçiş yaptıklarının’ görüldüğünü, bunun da sistemin çalışmamasından kaynaklandığını öne sürdü.
 
"KAMYONU DEVLETE VERSEM BORCUMU KURTARAMIYORUM"
 
Birçok şöförün HGS ve OGS mağduru olduğunu belirten kamyon şöförlerinden Ali Özdemir, 30 yıldan bu yana şöförlük yaptığını, uygulamanın soygun olduğunu öne sürerek şöyle devam etti:
 
"Bunlar kan emici. HGS de para oldumasına rağmen 49 bin Tl borcum gözüküyor. Afla birlikte 37 bin TL deniliyor. Arabayı devlete de versek borcumuzu kurtaramıyoruz. Böyle bir düzen olmaz. HGS ile ilgili sorumlu bir kişi karşımıza çıkmıyor. Bu borcu arabaları da versek ödeyemeyiz. Bir çok şöförün binlerce lira borcu var. Şu anda çaresizlik içersinde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Devletin bu işlere bir an önce el atması lazım. Dün akşam Körfez Gişeleri’nden girip İzmit’ten çıktım. ’370 TL kaçak’ yazdı. Normalde ücretsiz olması gerekiyor bu bölümdeki geçişin. Telefon edip soruyorum bana yarın sileceklerini söylüyorlar ve muhatap bulamıyoruz."
 
’HGS VE OGS CİHAZLARI ZAMAN ZAMAN OKUMUYOR’
 
Muzaffer Yıldırım, TEM Otoyolu giriş ve çıkışlarında zaman zaman HGS ve OGS cihazlarını okumadığını öne sürerken, şöyle devam etti:
 
"4 yıldır şöförlük yapıyorum. Bu sabah HGS’den geçiş yaptım ve okumadı. 348 TL yazdı. Yanlış giriş yapmadım ve hiçbir suçum yok. Sistem, cihazı okumadığı için otomatikman en uzak mesafeyi yazıyor. Yazdığı için de itiraz hakkınız e-mail yoluyla oluyor. E-mail atılıp muhasebeye bildiriyoruz bu arada biz cezayı yemiş oluyoruz."
 
Turnike girişlerinde dikkatli olduğunu söyleyen 30 yıllık kamyoncu İsmail Ataman kendisine de 148 bin 500 Lira HGS borcu geldiğini bildirirken şöyle devam etti:
 
"Oğlum aracını satmasına rağmen 768 Lira HGS borcu geldi. Bizim yanlış girişimiz de yok. OGS den giriyorsak OGS den çıkıyoruz. HGS den giriyorsak da HGS den çıkıyoruz. Çevremdeki bir kaç arkadaşıma da yüksek rakamlı cezalar geldi. Bizler şöförler olarak ne yapacağımızı ve kimlere dert anlatacağımızı şaşırdık." 
 
Bağlı bulunduğu nakliyat firmasında bir çok araca yüksek cezalar geldiğini söyleyen şöför Burhan Karadaş, "HGS’den bir aracımıza 100 bin TL, başka bir aracımıza 6 bin TL bir aracımıza da 46 bin TL kaçak geçiş cezası geldi. Bu paraları nasıl ödeceyeğimizi bilmiyoruz. Devletin bir çözüm bulması gerekiyor. Devletin, Karayolları’nın hatasını biz çekiyoruz. 4441117 numaralı telefonda bir kez görüşebileceğimiz söyleniyor sonra da derdimizi anlatamıyoruz. Bir çok nakliyecilik yapan şöför mağdur."
 
MİLLETVEKİLİ AKAR; HGS HIZLA GELİŞEN SOYGUN MU?
 
CHP Kocaeli milletvekili Haydar Akar da son dönemde gündemde olan HGS cezalarıyla ilgili olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi. Soru önergesinde HGS deki hataların çığ gibi büyüdüğünü belirten Akar, şöyle konuştu:
 
"Geçiş yapmadığı halde bazı sürücülerden buralardan geçiş yapmış gibi bedelin tahsil edilmesi, plakaların yanlış okunması, İzmit Körfez arasındaki otoyolun ücretsiz olmasına rağmen ücretlendirilmesi ve bunun karşısında sürücülerin Karayollarına yapmış oldukları şikayetlere rağmen hala uygulanmasına devam edilmesini Bakan Elvan’a sorarak, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve sistemdeki hataların düzeltilmesine ilişkin yürütülen bir çalışma ve bu süreç içerisinde cezaların iptali ve ödenen tutarların sürücülere iadesi için yasal düzenleme yapılacak mı?"
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2014, 13:01
YORUM EKLE

banner47