Heykel Tartışması Devam Ediyor

BURSA’nın merkez Nilüfer Belediyesi’nin, Üçevler Mahallesi’nde bulunan Ek Hizmet Binası ve Eğitim Kültür Merkezi bahçesine 5 yıl önce dikilen ’Adem ile Havva’ heykelinin toplumun ahlak kurallarına aykırı olduğunu öne süren AK Partililere CHP’liler tepki gösterdi. 

Heykel Tartışması Devam Ediyor
Nilüfer İlçesi’nde 2007 yılında düzenlenen Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu’nda Ukraynalı sanatçı Gutyrya Vyacheslav tarafından yapılan ’Adem ile Havva’ heykeli önünde, geçen hafta, AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Celil Çolak ve partililerle, bir grup semt sakini gösteri yaptı. Burada konuşan Celil Çolak, heykelin toplumun ahlak kurallarına aykırı olduğunu öne sürdü. AK Parti’nin iktidarının sanatsal faaliyetleri desteklediğini söyleyen Celil Çolak, "Ancak yüzde 97’si Müslüman olan bir ülkede, kişilerin inancına göre kutsal olan bir şeyi aşağılamak, hiçbir zaman sanat olarak görülemez" dedi. Çolak, heykelin kaldırılana kadar protestolarını sürdüreceklerini söyledi.
 
Nilüfer Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Bozbey ise gösterilen bu tepkiye anlam veremediğini, belediye olarak tüm değerlere sahip çıktıklarını söyleyip, "Adem ile Havva heykeli orada bir müstehcenliği değil, tam tersine bir varoluşa da sahiptir. Bu konuda farklı şeyler söyleyen, müstehcen olduğunu ifade eden arkadaşlarımıza gerçekten inanamıyorum. Onların bu düşüncesine inanmak istemiyorum. Müstehcenlik bu kadar mı farklılaştı? Bizim inancımıza göre Adem ve Havva çok değerlidir" diye konuştu.
 
Yaşanan bu heykel tartışmasına CHP Nilüfer İlçe Teşkilatı da katıldı. Heykelin önünde partililerle basın açıklaması yapan İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, 5 yıldır aynı yerden duran bu heykelin, inanç değerlerine bir saldırı olarak algılanmazken, AK Parti İlçe Başkanı Celil Çolak’ın müstehcenlik ve dini değerlere saygısızlık beyanı ile sanatsal eseri gündem yapmasının tesadüf olmadığını söyledi.
 
Sapıklığa siyasi kaygılardan dolayla korumacı bir üslupla sahip çıkan zihniyetin, sevgi ve varoluşu yansıtan temsili bir heykele müstehcen damgası vurarak kamuoyunda tazyik ve tahrik yaratma çabalarının inançsal kaygıların bir sonucu olmadığını öne süren CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, "Ensar Vakfında yaşanan sapıklığı örtme telaşından kaynaklı çapsız bir çırpınış suçu örtme amaçlı kirli bir manipülasyondur. Bu konuda samimi iseniz neden Ensar Vakfı ile ilgili çocuk istismarı araştırma komisyonuna üç haftadır üye vermiyorsunuz. Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede islamın neyi yasakladığını, neyi yasaklamadığını sizden öğrenecek değiliz. Eğer inancımızın bize emrettiği değerlere göre yaşayacaksak inancımız en başta hırsızlığı, yolsuzluğu, kul hakkını iltiması yasaklamıştır. Bu yasaklara uyulmadığı için toplumda onarılmaz yaralar açılmış. Ahlaki değerler dibe vurmuştur" dedi.
 
Basın açıklaması sonrasında kendileri ’mahalle sakini’ olarak tanıtan iki kişi, gruba seslenerek bu heykellerin kaldırılmasını istedi. Taraflar arasında yaşanan gerginlik büyümeden yatıştırıldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER