Her Şey Annesi İçin

Konya’da 13 yaşındaki F.T., babasını ziyarete gittikleri cezaevinin önünde annesi Yadigar Taşdelenoğlu’nun gözlerinin önünde tabancayla kurşun yağmuruna tutularak öldürülmesinin şokunu üzerinden atamıyor. F.T., kanlar içinde yere yığılan annesinin başörtüsünü alıp, yaralı bölgelere koyup tampon yapmaya çalıştığı da ortayı çıktı.

Her Şey Annesi İçin
 
Konya’da eşi cezaevinde bulunan Yadigar Taşdelenoğlu, iddiaya göre komşusu olan evli ve 3 çocuk babası Hüseyin Tarman ile Fatih Işıklar Mahallesi’nde kiraladıkları bir evde yaklaşık 4 ay önce birlikte yaşamaya başladı. Bu arada Taşdelenoğlu’nun ailesi de polise kayıp ihbarında bulundu. 3 ay boyunca Tarman’ın ailesi ile birlikte aynı evde kalan Taşdelenoğlu, iddiaya göre şiddet gördüğü ve çocuklarını özlediğini söyleyerek yaklaşık bir ay önce evine döndü. Hakkında kayıp ihbarı olduğu için polise giden Taşdelenoğlu, birlikte yaşadığı Hüseyin Tarman’ın kendisini tehdit ederek zorla kaçırdığını ileri sürerek şikayetçi oldu.
 
Yadigar Taşdelenoğlu, 27 Ocak Pazartesi günü oğlu F.T. ile birlikte eşini ziyaret etmek için cezaevine gitti. Bu sırada 10 gün önce hakkında koruma kararı aldırdığı Hüseyen Tarman, cezaevi önüne gelip Taşdelenoğlu’nun üzerine tabancayla ateş açtı. Vücuduna 5 mermi isabet eden Taşdelenoğlu, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olay yerinden kaçan Tarman da yaklaşık 45 dakika süren kovalamaca sonucu Özel Harekat ekipleri eşliğinde polis tarafından yakalandı.
 
OLAY ANINI UNUTAMIYOR
 
Yadigar Taşdelenoğlu’nun ölümünün ardından yaşları 7 ile 18 arasında değişen 5 çocuğu, yan yana 2 odalı evlerde oturan amcalarının yanında kalmaya başladı.
 
Annesi gözlerinin önünde vurulan ve yaşadığı şoku hala üzerinden atamayan F.T., şunları söyledi:
 
"Babamı görmek için annemle birlikte cezaevine gittik. Cezaevi önündeki seyyar çay ocağında kendimize oralet söyledik. Tam içeceğimiz zaman o geldi. Otomobilin içerisindeyken korna çaldı. ’Ne işin var burada?’ diye bağırdım. Geldi yanımıza durdu. Annem de ’O kim?’ diye yanına gidince, ateş etmeye başladı. Annem, vurulduktan sonra koştu ama arkasından tekrar ateş etti ve annem yere yığıldı."
 
F.T.’nın kanlar içinde yere yığılan annesini kurtarmaya çalıştığını anlatan yengesi 23 yaşındaki Derya Taşdelenoğlu, "Annesinin çemberini (başörtüsünü) almış, kanayan yerlerine basıyormuş. Sonra annesinin gözleri kapanmış, ağzından kan geldiğini görmüş. Ardından ’Annem öldü, ben babama ne diyeceğim?’ diye çırpınmaya başlamış elleri kan içinde bağırıyormuş" dedi.
 
’ÇOCUKLARI ÖKSÜZ BÜYÜMESİN İSTEMİŞTİK’
 
Eltisi Yadigar Taşdelenoğlu ve 5 yeğeniyle olaydan önce de birlikte kaldıklarını belirten Derya Taşdelenoğlu, "Yadigar, Hüseyin Tarman’ın yanından geldikten sonra 10 gün anne ve babasının yanında kaldı. Ben yanına giderek ’Ben öksüz olarak büyüdüm. Çocukların öksüz olarak büyümesin’ diyerek çocuklarının yanına bizim eve getirmiştim. Burada kayınvalidemin evinin bir odasında kalıyorlardı. Cezaevindeki eşinin yanına da götürdüm ve birleşmelerini sağladım. Böyle olacağını ummuyorduk. Ama böyle bir olaya sebep olacağımı bilseydim getirmezdim" diye konuştu.
 
’BEN DE CEZAEVİNE GİDECEKTİM’
 
Olay günü kendisinin de cezaevine gideceğini anlatan Derya Taşdelenoğlu, "Bana çocuklarla ilgilenmemi ve yemek yapmamı söyleyerek evde kalmamı istedi. Açık görüşte tekrar beraber gidebileceğimizi söyledi. Ben o gelinceye kadar yemekleri yapacaktım ama gelmek nasip olmadı. Bende beraber gitseydim belki bende vurulacaktım" dedi.
 
ÇOCUKLAR, DEVLET TARAFINDAN TAKİP EDİLECEK
 
Konya Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün, F.T. ve dört kardeşine, eğitim ve danışmanlık desteği ile aylık 1500 lira maddi yardımda bulunacağı, çocukların sürekli kontrol altında olacağı öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER