Her Ayın 13'ünde Madencileri Anacaklar

Manisa’nın Soma İlçesinde, geçen 13 Mayıs’ta meydana gelen kömür ocağı faciasında yaşamını yitiren 301 madencinin aileleri ve yakınları, her ayın 13’ünü ’Madencileri Anma Günü’ ilan edip, Beşyol Kavşağı’ndaki Madenci Anıtı’na karanfil bıraktı.

Her Ayın 13'ünde Madencileri Anacaklar
 
Türkiye’yi yasa boğan Soma’daki maden faciasının üzerinden 9 ay geçti. Acılar halen tazeliğini korururken, sosyal medya üzerinden örgütlenen, faciada yaşamını yitiren madencilerin yakınları bugün Beşyol Kavşağı’ndaki Madenci Anıtı’nda biraraya geldi. Duygusal anların yaşandığı buluşmada, ölen madencilerin aileleri, yanlarında getirdikleri kırmızı karanfilleri Madenci Anıtı’na bıraktı.
 
Madenci aileleri adına açıklama yapan, 301 kişinin yaşamını yitirdiği faciada ağabeyi İsa Sadan’ı kaybeden Musa Sadan, "Soma maden şehitlerinin yakınları olarak, Soma ve Ermenek’teki gibi maden facialarının bir daha yaşanmaması için her ayın 13’ünde burada toplanacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız" dedi. Madenci ailelerine de seslenen Sadan, "Ne kadar ayrı olursanız olun, bir elin nesi varsa iki elin sesi vardır. Bizler iki el olalım. Mümkün oldukça birleşelim. Allah, inananlarla birliktedir" diye konuştu.
 
"13 MAYIS’TA BİZİM İÇİN HER ŞEY BİTTİ"
 
Maden faciasında hayatını kaybeden Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya da, "Her ayın 13’ünde burada olacağız. Unutmamak ve unutturmamak için el ele olacağız. 14 Şubat’ın Sevgililer Günü olması da bizim için bir şey değiştirmiyor. Bizler için sadece sevgililer günü değil, babalar günü dahi bitti. 13 Mayıs’ta bizim için her şey bitti" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER