Hema'da İşçileri Eylemde

Ankara- Eskişehir yolu üzerinde kurulu Hema Dişli Fabrikası’nda iflas ettiği gerekçesiyle 2004 yılından itibaren ücret ve kıdem tazminatlarını alamadıklarını belirten 150 işçi 7 Eylül 2014’de başlattıkları protesto eylemlerini aralıksız sürdürüyor.

Hema'da İşçileri Eylemde
 
İşadamı Emin Hattat’ın sahibi olduğu Hema Dişli Fabrikası, şu anda ADDS ismiyle faaliyetlerini sürdürüyor. 2004 yılında iş akitleri feshedilen yaklaşık 150 işçinin 12 milyon TL’ye yakın alacağı bulunuyor. İşçiler, işverenin, fabrikayı ’iflas etti’ gibi gösterdiğini ve ücretlerini ödemediğini belirtirken açtıkları davayı kazandıkları halde alacaklarının verilmediğini söyledi.
 
Fabrika girişinde işvereni ’hırsızlık’, ’haksızlık’, ’işçilerin alın terini yeme’ ile suçlayıcı pankartlar açan işçilerden bir bölümü temsilci olarak işverenle görüştüklerini, ancak bu görüşmelerden sonuç alamadıklarını anlattı.
 
İşçiler, fabrika önünde 7 Eylül’de başladıkları protesto eylemini aralıksız olarak kış boyunca da devam ettirme kararı aldı. Nöbetleşe olarak protesto mahallinde görev alan işçilerden bazıları da ellerinde Türk bayrakları ile yoldan geçenleri selamlayıp, destek arıyor.
 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER