Hem Okuyor Hem Çalışıyor

Yıllar önce göç Mardin’den Adana’ya göç eden bir ailenin 6 çocuğundan biri olan 12 yaşındaki Hüseyin Bütün, aile bütçesine katkıda bulunmak için hem tartıcılık yapıyor hem de ders çalışıyor.

Hem Okuyor Hem Çalışıyor

Pazarlarda meyve sebze satarak geçimini sağlayan Şükrü Bütün (42) eşi Kadem ile evlendikten sonra Mardin’den Adana’ya göç etti. Hiç okula gitmeyen çiftin 6 çocuğu oldu. Okula giden çocuklar çalışmak zorunda oldukları için okulu bırakmak zorunda kaldı. Ailenin 5. çocuğu Hüseyin Bütün (12), yaşanan ekonomik zorluklara rağmen mücadeleyi bırakmadı. İleride polis olmak isteyen Bütün, aile bütçesine katkıda bulunmak için hem çalışıyor, hem de okuluna devam ediyor. Bütün, öğleden sonra okula gittiği için öğlene kadar Adana’nın en işlek caddesi olan Atatürk Caddesi üzerinde tartıcılık yaparak para kazanıyor. Okula gidene kadar tartıcılık yapan Bütün, öğretmenin verdiği ödevleri de tartıcılık yaparken kaldırım üzerine uzanarak yapıyor. Vatandaşların şaşkın bakışları arasında önüne koyduğu tartının yanında ders çalışan Bütün görenlerin yüreğini burkuyor.

Bütün aile bütçesine katkıda bulunmak için ders çalıştığını belirten Hüseyin, "Ben kendi isteğimle çalışıyorum. Tartıcılık yaparken de bir yandan derslerime çalışıyorum. Öğretmenim ödev verdi onları yapıyordum. Öğleye kadar tartıcılık yapıyorum öğleden sonra ise okula gidiyorum. Bu durum benim hiç de zoruma gitmiyor. Ben bu işi ve okula gitmeyi severek yapıyorum" dedi.
 
Bütün okulu bitirdikten sonra polis olmak istediğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER