Hayvanları Uzaklaştırmak İsteyen Çoban Öldü

Mardin’in Derik İlçesi’nde çoban 19 yaşındaki Mehmet Salih Aksoy, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ) trafosunun yanından hayvanlarını uzaklaştırmak isterken akıma kapılarak öldü. Aksoy’un yakınları aynı trafo yanında geçen yıl hayvanların da akıma kapılarak telef olduğunu belirterek, önlem almayan DEDAŞ’a dava açacaklarını söyledi.

Hayvanları Uzaklaştırmak İsteyen Çoban Öldü
 
Derik’in Atlı Köyü’ne bağlı Menteşe Mezrası’nda çobanlık yapan Mehmet Salih Aksoy, hayvanları otlatmak için Aşağı Mezra yakınlarına götürdü. Hayvanları DEDAŞ’a ait trafonun yanına giden Aksoy, hayvanları uzaklaştırmak isterken akıma kapılarak yere yağıldı. Çevrede bulunan diğer çobanların haber vermesi üzerine bölgeye giden köylüler, Aksoy’u ağır yaralı olarak Derik Devlet Hastanesi’ne götürdü. Aksoy, burada yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Duruma el koyan Cumhuriyet Savcılığı, Aksoy’un cesedini kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için otopsi yapılmak üzere Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.
 
’KAÇAK VADRDI ÖNLEM ALINMADI’ İDDİASI
 
Mehmet Salih Aksoy’un babası Mahmut Aksoy büyük üzüntü yaşadığını belirterek, "Benim oğlum gitti, canım yandı. Başkasının canları yanmasın. Önlem alınsın" dedi. Aksoy’un dayısı Yusuf Aksoy da yeğeninin ölümüne neden olan trafoda, geçen yıl da hayvanların elektrik akımına kapılarak telef olduğunu belirterek, "Elektrik kaçağı olduğunu DEDAŞ’a bildirdik ancak bir önlem almamışlar. Önlem almayan ve yeğenimin ölümüne neden olan DEDAŞ hakkında dava açacağız. Sorumluların bulunup cezalandırılmasını istiyoruz" diye konuştu.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER