banner24

Hatay Valiliği'nden 3 Şehit Açıklaması

Hatay İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Yarbay M.C. emrindeki zırhlı araç ile kendi sorumluluk sahasında kaybolmadığı açıklandı.

Hatay Valiliği'nden 3 Şehit Açıklaması

Hatay Valiliği kendi resmi web sitesinde yaptığı yazılı açıklamada yazılı ve görsel yayın organlarında 3 subayın şehit edilmesiyle ilgili haberleri yalanladı.

Valilik açıklamasında ilk olarak konu ile ilgili tahkikatın sürdürüldüğü bilgisini verirken Hatay İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Yarbay M.C. emrindeki zırhlı araç ile kendi sorumluluk sahasında kaybolmadığını bu nedenle de bulunması için de Hatay İl Jandarma Komutanı tarafından operasyonda görevli olmayan şehit subayların sevk edilmesi gibi bir durum söz konusu olmadığını açıkladı.

Ayrıca yayınlanan haberlerin aksine şehit subayların her üçünün de operasyonda resmi görevli olup, önceden planlanmış olan operasyon gereği bölgede bulundukları bilgisi verildi.

Söz konusu operasyon faaliyetinin Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından İl Emniyet Müdürlüğü ile koordine edilerek Valilik makamının onayı çerçevesinde icra edildiği bilgisine yer verilen açıklamada:

“Güvenlik güçlerinin mezkur olayın meydana geldiği yerde yaptıkları operasyonun adli makamların uyarı ve kararlarına rağmen gerçekleştirildiği iddiası doğru değildir. Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen karar, burada detayına girilmesine gerek olmayan yasal zorunluluklardan kaynaklanmakta olup, operasyonun icrasına ilişkin değildir. Çatışma esnasında yaralanan askeri personel, çatışma ortamının izin verdiği ölçüde en seri ve ivedi şekilde sağlık kuruluşlarına sevk edilmiştir. İnsansız hava araçları, terörle mücadelede bölgenin coğrafi özellikleri de göz önüne alınarak, güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmaktadır” denildi.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ:

22.05.2012 tarihli bazı basın ve yayın organlarında, 17.05.2012 tarihinde Hatay İl Jandarma Komutanlığınca Dörtyol İlçesi Amanoslar kırsalında icra edilen planlı operasyon esnasında bölücü terör örgütü mensuplarınca şehit edilen üç subayımızın görevli olmadıkları halde kaybolduğu iddia edilen bir subayı bulmak amacıyla komutanlarınca operasyon bölgesine sivil ve savunmasız olarak gönderildiği, operasyonun Savcılığın uyarısına rağmen Adana Jandarma Bölge Komutanlığının emirleri doğrultusunda gerçekleştirildiği, resmi açıklamanın aksine bölücü terör örgütü mensuplarıyla herhangi bir çatışma yaşanmadığı, şehitlerimizin hastaneye geç sevk edildiği ve operasyon öncesi insansız hava araçlarının kullanılmadığına dair haber ve yorumlar yayımlanmıştır.

Konu ile ilgili idari tahkiat yürütülmektedir. Ancak içeriği itibariyle eksik bilgilerden kaynaklandığı değerlendirilen haberlere ilişkin açıklamalar, elde bulunan bilgi ve belgelere göre sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

-Hatay İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Yarbay M.C. emrindeki zırhlı araç ile kendi sorumluluk sahasında kaybolmamıştır. Dolayısıyla, bulunması için de Hatay İl Jandarma Komutanı tarafından operasyonda görevli olmayan şehit subayların sevk edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Diğer yandan, şehit subaylarımızın her üçü de operasyonda resmi görevli olup, önceden planlanmış olan operasyon gereği bölgede bulunmuşlardır.

-Söz konusu operasyon faaliyeti Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından İl Emniyet Müdürlüğü ile koordine edilerek Valilik Makamının onayı çerçevesinde icra edilmiştir.

-Güvenlik güçlerinin mezkur olayın meydana geldiği yerde yaptıkları operasyonun adli makamların uyarı ve kararlarına rağmen gerçekleştirildiği iddiası doğru değildir. Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığınca verilen karar, burada detayına girilmesine gerek olmayan yasal zorunluluklardan kaynaklanmakta olup, operasyonun icrasına ilişkin değildir.

-Çatışma esnasında yaralanan askeri personel, çatışma ortamının izin verdiği ölçüde en seri ve ivedi şekilde sağlık kuruluşlarına sevk edilmiştir.

-İnsansız hava araçları, terörle mücadelede bölgenin coğrafi özellikleri de göz önüne alınarak, güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2012, 00:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER