Hastanede Kimyasal Patlama Tatbikatı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’ndeki Devlet Hastanesi’nde kimyasal, biyolojik, radyasyon ve nükleer tehlikeli maddeler tatbikatı gerçekleştirildi.

Hastanede Kimyasal Patlama Tatbikatı
Ereğli Devlet Hastanesi’nde yapılan tatbikata, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve 112 Acil Servis görevlileri katıldı. Senaryo gereği boya fabrikasında meydana gelen kimyasal patlamada yaralanan 2 işçi için hastane bahçesine çadır kuruldu. Çadır içinde ilk müdahaleleri yapılan yaralılar, ilaçla kimyasal maddeden arındırıldıktan sonra hastaneye götürüldü. Hastaneye gelen yaralı yakınlarını polis ekipleri sakinleştirdi. Bu sırada AFAD ekipleri de hastane bahçesinde oluşturulan patlamanın meydana geldiği fabrikada ölçüm ve inceleme yaptı.
 
Tatbikatın ardından gazetecilere açıklama yapan Afet Planı Başkanı Hastane Başhekim Yardımcısı Dr. Vildan Türkeli, bu tür tatbikatların önemli olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
 
"Bugün Hastane Afet Planı çerçevesinde çeşitli kurumlardan ekiplerin katılımı ile bir tatbikat gerçekleştirdik. İlçemizin sanayi bölgesi olması nedeniyle bu tür olaylar maalesef kaçınılmaz. Böyle bir durumda neler yapılması gerektiğini bizim hastanemiz zaten afet planında açıkça belirtiyor. Fakat pratik uygulamada öngörülemeyen bazı aksaklıklar meydana gelebiliyor. Bu  aksaklıkların daha önceden tespiti ve birimler arasında ki koordinasyonun sağlanabilmesi için zaman zaman tatbikatların yapılması gerekiyor. Biz de böyle bir tatbikatı bugün gerçekleştirdik."
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER