Haşimi İstanbul'da

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, “Nuri el Maliki benim halkıma mezhep çatışmasının yeniden alevlenmesi için baskı yapıyor” dedi.

Haşimi İstanbul'da

Brüksel’den dönen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, İstanbul Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. İstanbul’da yeniden bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Haşimi, “Avrupa Parlamentosunun daveti üzerine Brüksel’e ziyaret gerçekleştirmiştim. Parlamentonun birçok üyesi ile görüşmelerde bulundum ve dünkü görüşmelerin gerçekten yapıcı geçti. Bugün de düzenlediğim asın toplantısına Avrupa’dan birçok medya temsilcisi katıldı. Avrupa toplumuna Irak halkının mesajını iletmekle yükümlü olduğum bir vazifem olduğuna inanıyorum. Bu mesajın da açıkça iletildiğinden ve Avrupalılar tarafından memnuniyetle karşılandığından eminim” dedi.

 
Irak’taki son durum hakkında konuşan ve Başbakan Nuri el Maliki’ye yüklenen Haşimi, “Irak’taki durum şu an çok kritik seviyede. Irak’ın şu an bir dönüm noktasında olduğunu düşünüyorum. Nuri el Maliki başbakan olarak iktidarda durmaya devam ederse ülkeyi felaket bekliyor demektir. Bu sebeple çok hızlı hareket etmek durumundayız. Brüksel’de yaptığım görüşmelerde değişimin mümkün olduğu kadar hızlı olması gerektiğini vurguladım. Nuri el Maliki’nin başarısız politikalarının sonucu ülkede adaletsizlik, yolsuzluk, yönetim zafiyeti ve iç meselelere İran’ın derin müdahalesi hakim olmuştur. Nuri el Maliki benim halkıma mezhep çatışmasının yeniden alevlenmesi için baskı yapıyor. Amansız bir geleceğe doğru sürükleniyoruz ve bu trajedinin önüne geçmek için çok hızlı hareket etmemiz gerekir. Öncelikle Nuri el Maliki görevini bırakmalıdır” dedi.
 
Suriye’deki katliamlara biran önce son verilmesini isteyen Haşimi, “Suriye’de daha iyi hayat standardı arzulayan masum insanların başına gelen felaketlerden derin endişe duyuyorum. Uluslararası toplum şimdi maalesef kimyasal silah konusuna odaklandı ve yaşanan trajediyi görmezlikten geliyor. Suriye’de insanlar Esad rejimi tarafından öldürülmeye devam ediyor. Bu kabul edilemez bir durum. Tüm dost Türk halkından bu konudaki sorumluluklarını yerine getirerek, ABD, BM ve AB’ye kimyasal silahlara odaklanırken Suriye’deki katliamı durdurmak için hiçbir şey yapmamalarının adil olmadığını hatırlatmasını istiyorum” diye konuştu.
 
Türkiye’de görüşmelerde bulunup bulunmayacağı sorulan Tarık el Haşimi, “Evet bazı görüşmelerde bulunacağım” dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER