Harran Üniversitesi'nde Eylem

Şanlıurfa’da kendilerine ’formasyonzede’ adını veren 200 öğrenci, Harran Üniversitesi önünde yaptıkları oturma eylemi ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın (YÖK) formasyon kontenjanına tepki gösterdi.

Harran Üniversitesi'nde  Eylem
 
YÖK’ün Harran Üniversitesi’ne tanıdığı 400 öğrencilik kontenjanın az olduğunu ileri süren ve kendilerine ’formasyonzede’ adını veren 200 öğrenci, Ali Şelli Parkı’nda bir araya geldi. Öğrenciler, daha sonra yürüyerek 2 kilometre uzaklıktaki Yenişehir Kampüsü önünde toplandı. ’Rektör istifa’, ’Ölüm ani dünya fani formasyon versen ne olur yani’ sloganları atan grup, ellerinde taşıdıkları ’Formasyonsuz öğrenciye kız vermiyorlar. Halil Mutlu, öğrenciler mutsuz. Urfa’ya ciğer yemeye mi geldik? Bakkal amca formasyon var mı’ dövizleriyle oturma eylemi yaptı. Öğrenciler oturma eylemini sürdürürken grup adına 5 kişi, Rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu ile görüştü. Rektör Mutlu ile görüşen öğrenciler daha sonra YÖK’e dilekçe yazma kararı aldı.
 
Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Sakine Zeytin, kendilerine tanınan kontenjanın yetersiz olduğunu ve 400 öğrenci sayısının bine çıkarılmasını istediklerini söyledi.
 
Yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından grup, olaysız dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER