Harmandar Başkanlığında İztuzu Toplantısı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İztuzu ile ilgili olarak, yerel yöneticiler ve ilgili kurum amirleriyle toplantı yaptı. Toplantı öncesinde konuşan Harmandar, amaçlarının İztuzu Plajı’nı korumak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara devretmek olduğunu belirterek, "Şu anda buranın işletilmesiyle ilgili bir planımız yok" dedi.

Harmandar Başkanlığında İztuzu Toplantısı
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin, İztuzu Plajı ile ilgili tartışmalara ilişkin twitter hesabından, "İztuzu ihalesini iptal edeceğim, caretta carettaları Muğla Üniversitesine emanet edeceğiz. Gerekli protokolü imzalayacağız" açıklamasının ardından, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, yerel yöneticiler ve ilgili kurum amirleriyle toplantı düzenledi. Dalyan Resort Hotel’deki basına kapalı toplantıya Muğla Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer, Vali Yardımcısı ve MUÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Köten, Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, CHP’li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, AK Partili Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Uğur Şeren ve turizmci işadamları Yücel Okutur ve Faruk Özalp katıldı.
 
Toplantı öncesinde basına açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, Bakan Güllüce’nin kendisine İztuzu için "Hocam burayı size emanet ediyorum" dediğini hatırlatıp, "Amacımız burayı Türkiye’nin en güzel turistik ve doğal yeri olarak korumak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara devretmektir. Şu anda buranın işletilmesiyle ilgili bir planımız yok" diye konuştu. Rektör Harmandar, bakanlıkla yapılacak protokol çerçevesinde İztuzu’nu ve biyoçeşitliliği korumayı amaçladıklarını vurguladı. Rektör Harmandar, kendilerine destek olmak isteyen tüm üniversite ve kuruluşlarla birlikte çalışacaklarını da vurgulayıp, "Birilerinden ve tecrübelerinden faydalanacağız. Biz kar eden bir kuruluş değiliz. Ticari amacımız yok. Burada neyin satılıp, satılmayacağına ilgili bakanlık karar verecek. Ticari faaliyet ile ilgili konuyu da burada konuşacağız. Öncelikli amacımız buranın tanıtımı ile ilgili projeler geliştirmek" dedi.
 
Yerel sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin neden toplantıya davet edilmediği sorusu üzerine Harmandar, "Burası hepimizin. Sivil toplum kuruluşları, toplumun en duyarlı kesimidir. İlerleyen günlerde bir araya gelerek bir toplantı yapabiliriz" diye yanıt verdi.
 
"DOĞAL KALSIN DERKEN DOĞALLIĞI ÖLDÜREBİLİRİZ"
 
Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı, turizmci Yücel Okutur ise İztuzu gibi yerleri işletmeye açarken bulunan biyo ve ekolojik çeşitliliğin çok iyi tahlil edilmesi gerektiğini kaydetti. İztuzu Plajıyla ilgili kesinleşmiş bir şeyin söz konusu olmadığını belirten Okutur, "Bugün İztuzu’nun geleceğini tahlil etmek amaçlı ön toplantı yapıyoruz. Orada bir işletmenin ’olamama diye’ bir şansı yoktur. Eğer orada bir işletme olmazsa bu İztuzu’nu tamamen kaybedeceğiz demektir. Hem de caretta carettalarıyla ve doğal yapısıyla birlikte. Çünkü günde ortalama 3 bin kişinin geldiği bir yerin, kendi halinde bırakılması düşünülemez. Doğal kalsın derken doğallığı öldürebiliriz. İztuzu dünya çapında tanınan bir yerdir. Burada her şeyin çok iyi şekilde tahlil edilerek bazı konularda karar verilmesi gerekir" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER